Руският президент Владимир Путин заяви на започналата днес среща на високо равнище на страните от БРИКС, че либералният модел на глобализация е остарял, предаде Ройтерс. Включвайки се в откриването на форума чрез видеовръзка, Путин призова също държавите от БРИКС да засилят сътрудничеството си в редица области, като природните ресурси, логистиката, търговията и финансите.

"Промяната в световния икономически модел продължава да набира скорост. Всичко показва, че моделът на либералната глобализация е на изживяване. Центърът на стопанската дейност се измества към развиващите се пазари, което предизвиква мощна вълна на растеж, включително в страните от БРИКС", заяви руският президент, цитиран от ТАСС.

"Еднополюсната система на международните отношения, която обслужваше интересите на т. нар. златен милиард, отива в миналото. И тя бива заменена от един по-справедлив многополюсен свят", каза още Путин и допълни: "В света настъпват кардинални промени".

Руският държавен глава подчерта, че по отношение на икономическите показатели БРИКС значително превъзхожда редица други обединения от държави, включително Г-7, където съвкупният брутен вътрешен продукт е с една четвърт по-нисък според данните за 2025 г.

Путин отбеляза, че на страните от БРИКС се падат 40% от световната икономика, а общият БВП на страните от БРИКС достига 77 трилиона долара. Това надхвърля значително показателите на страните от Г-7, където съвкупният БВП възлиза на едва 57 трлн. долара.

Според Международния валутен фонд (МВФ) петте основни страни в БРИКС - Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка - имат повече от 28 трилиона долара номинален БВП в доларово изражение, а Групата на седемте - над 51 трлн. долара.

Голяма част от икономическата тежест на обединението БРИКС, в което влизат също Египет, Етиопия, Индонезия, Иран и Обединените арабски емирства, обаче идва от Китай, на който се падат над 60% от съвкупната тежест на членовете на БРИКС, посочва Ройтерс.