
Референдумът за промяната на името на Македония не събра нужната избирателна активност от 50%, за да бъде гласуването валидно. В същото време над 90% от гласувалите са подкрепили промяната. За да бъде валиден референдумът, трябва да гласуват над половината от регистрираните избиратели, т.е. около 903 000 души.
При 91% обработени бюлетини активността е 36% – доста под очакваните.
91% от гласувалите са подкрепили членството на страната в ЕС и НАТО чрез приемане на Договора за името с Гърция.
Гражданите на Република Македония отговаряха на въпроса „Подкрепяте ли членство в НАТО и ЕС чрез приемането на споразумение между Македония и Гърция?”
Министър-председателят на Република Македония Зоран Заев каза, че не възнамерява да подава оставка въпреки ниската избирателна активност на референдума за промяна на името на страната, предадоха ДПА и Асошиейтед прес.
Заев определи референдума като явен успех, след като „огромно мнозинство” от гласувалите са одобрили промяната на името, която е част от споразумение с Гърция за уреждане на десетилетен спор между двете страни, което да проправи пътя към членство на Македония в Европейския съюз и НАТО.
„Нямам намерение да напускам, но е мой дълг да остана”, каза той на пресконференция, отговаряйки на въпрос дали планира да се оттегли.
Заев заяви, че ще „продължи да води страната към членство в НАТО и ЕС”.
Той не спомена избирателната активност, но обяви референдума за „демократичен успех”, изтъквайки, че допитването е „консултативно” и няма задължителен характер. По думите му резултатът ясно показва волята на македонския народ.
Премиерът призова депутатите да подкрепят следващата стъпка, нужна за финализиране на споразумението, която е ратифицирането на необходимите конституционни промени.
Той подчерта, че „няма по-добра сделка с Гърция и не може да има по-добра сделка”.
Еврокомисарят по разширяването Йоханес Хан заяви, че огромното мнозинство от гражданите на Македония са казали „да“ на Договора от Преспа и на евроатлантическото бъдеще на страната. Той изрази надежда, че политиците ще се отнесат с необходимата отговорност и ще последват волята на народа.
В същото време дипломатически източници от Брюксел се надяват, че опозицията от ВМРО-ДПМНЕ "ще бъде по-конструктивна от досега" и че ще подкрепи институционалната процедура.
Гръцкият премиер Алексис Ципрас проведе телефонен разговор с македонския си колега Зоран Заев. Той го поздрави за „смелостта и решителността му“ да изпълнява Договора от Преспа.
В изявление на гръцкото външно министерство също се подчертава, че голямото мнозинство от излезлите да гласуват на референдума са казали „да“ на споразумението.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг приветства резултата от референдума и призова всички политически страни да използват тази историческа възможност.
"Приветствам гласуването с "да" на референдума", заяви Столтенберг в Тwitter, въпреки че избирателната активност не беше достатъчно висока.
"Призовавам всички политически лидери и партии да се ангажират конструктивно и отговорно, за да използват тази историческа възможност. Вратата на НАТО е отворена, но трябва да бъдат изпълнени всички национални процедури", заяви Столтенберг.
I welcome the yes vote in ???????? referendum. I urge all political leaders & parties to engage constructively & responsibly to seize this historic opportunity. #NATO’s door is open, but all national procedures have to be completed.
— Jens Stoltenberg (@jensstoltenberg) 30 септември 2018 г.
Източници: БТВ, Нова
Още от категорията


МВнР: Оранжев код за проливни дъждове в Испания за 6 март

Макрон: Русия е заплаха за Европа, трябва да се въоръжим
Акценти





България се отказа да бъде домакин на ЮНЕСКО



