Вътрешният анализ показва, че ваксината, разработена съвместно от Pfizer и BioNTech, значително надвишава минимума, който е определен като нулева предпоставка от агенциите, които трябва да одобрят ваксината.

Ваксината срещу COVID-19 е на хоризонта, казва Сара Бозели, редактор на здравната секция на британския Guardian. Тя цитира резултатите от проучване на третата фаза на тестването на ваксини Pfizer и BiNTech, което показа, че тази потенциална ваксина защитава 90% от ваксинираните доброволци от инфекция с новия коронавирус.

Това са, както се казва, „много по-добри резултати, отколкото повечето експерти се надяваха“. Бозели разкрива, че поради пандемичната и катастрофална ситуация в много части на света регулаторните агенции са били подготвени да одобрят ваксини с 50% ефективност, само за да не предизвикат сериозни странични ефекти.

В същото време BioNTech от своя страна демонстрира същата ефикасност на ваксините, които разработва в партньорство с Pfizer.

Ваксината Pfa за Pfizer / BioNTech заявява, че неотдавнашните изследвания показват, че тя не причинява сериозни странични ефекти.

Guardian, от друга страна, цитира д-р Алберт Бурла, главен изпълнителен директор на Pfizer:

„Днес е страхотен ден за науката и за човечеството. Първият набор от резултати от третата ни фаза на тестване на ваксина срещу COVID-19 показва първоначални доказателства, че нашата ваксина е в състояние да защити срещу COVID-19.“

Третата фаза включва 43 500 доброволци, избрани от представителна извадка по пол, възраст, етническа принадлежност и раса. DPA съобщава, че досега 93 от тях са диагностицирани с коронавирус и че когато броят им достигне 164, двете компании ще попълнят данните си и ще бъде официално известно до каква степен ваксината защитава. Тоест, в допълнение към защитата на предполагаемите 90 процента, какви са процентите на защита от тежки форми на болестта при тези, които все още се разболяват въпреки ваксинацията.

DPA също така съобщава за реакциите на редица немски учени, които описват бързото развитие на ваксината като "невероятен" успех. BioNTech и Pfizer планират да произведат първите 50 милиона дози от ваксината до края на годината и 1,3 милиарда дози до края на следващата година.

Pfizer обяви в средата на октомври, че ще поиска одобрение за спешната си ваксина през ноември, което по това време все още изглеждаше невероятно, но много амбициозно.

Само седмица по-късно ресорното министерство на германското правителство обяви, че възнамерява да осигури всичко необходимо за ваксинация срещу коронавирус до края на годината.

Това е грандиозно постижение за науката и технологиите и вероятно за фармацевтичното производство, тъй като Германия е инвестирала милиарди долари в производството на ваксини, 750 милиона евро само в CureVac, например.

Въпреки това, властите в Берлин не са очаквали ефективна, сертифицирана ваксина, произведена и разпространена съгласно правилата на науката и професията до лятото на 2021 година. Сега обаче се оказва, че производството на ваксини, което може да продължи десетилетия, е намалено до по-малко от година.

Компанията "Пфайзър" съобщи, че има ваксина с 90% ефективностЗапочва двумесечно изпитаниес 44 хиляди участници