Заподозреният за атентата на летище "Ататюрк", Ахмед Чатаев, е организирал и другите две бомбени атаки в Истанбул тази година. Първата смъртоносна атака се разрази в сърцето на туристическия квартал „Султанахмет", а другата беше извършена на главната търговска улица „Истиклял”. За активното участието на сепаратиста в теристичната дейност на територията на Турция и Франция, писаха водещи турски медии, цитирани от 24часа.
Вчера проправителственият вестник "Йени Шафак" идентифицира Ахмед Чатаев от Чечня като основен ръководител на атаката. По-рано TrafficNews разказа за живота на Ахмед Чатаев и сблъсъка му с Пловдивски съд. „Хюриет” пък твърди, че той е ръководителят на клетката на „Ислямска държава” в Истанбул.
По информация на руското разузнаване, тримата се свързват с младежи в различни региони на Русия чрез социалните мрежи и в даден етап от комуникацията си с тях успяват да ги убедят да се присъединят към "Ислямска държава".
След това се срещат с тях в Турция, снабдяват ги с фалшиви документи и ги насочват към Сирия, пише "Коммерсант" през 2015 г.
По данни на Съвета за сигурност на ООН Чатаев е високопоставен командир в Ислямска държава със 131 подчинени бойци.
Според в. "Комерсант" Чатаев е толкова високопоставен, че може дори да е организирал атентата в Париж миналата година.
Вестник „Хюриет” пише, че тримата атентатори на "Ататюрк" са наели апартамент в истанбулския кв. „Фатих” – дом на много сирийци и други араби. Мъжете платили предварително 24 000 турски лири ($8300, €7500) наем за година.
След атаката полицията обискирала апартамента. Съседка на горния етаж заявила, че атентаторите държали завесите пуснати. Тя никога не ги е виждала, но ги е чула. Оплакала се на местните власти в квартала заради странна миризма. „Много странна, химическа миризма”, обяснила жената. „Полицията дойде след бомбения атентат...Аз съм живяла над бомба”, допълнила тя.
„Хюриет” също цитира местен водопроводчик, който заявил, че един от атентаторите дошъл в магазина му, за да го попита дали може да поправи крана им. „Той говореше развален турски. Заведе ме вкъщи”, спомня си водопроводчикът. Той сменил крана. „Видях трима души вътре. Те изглеждаха като бандити. Един постоянно стоеше до мен. Тръгнах си след като смених крана. Платиха ми 20 турски лири”, допълнил водопроводчикът.
TrafficNews.bg
Още от категорията
Загинали и ранени при катастрофа с автобус в Германия