Искате да помогнете на закъсал колега? Подарете му от платения си отпуск. Две от либералните партии в белгийския парламент внесоха проектозакон, който да позволи колеги да прехвърлят безвъзмездно помежду си от платения си годишен отпуск.

Това ще става в определени случаи - например, когато получателят има непълнолетно дете, което страда от заболяване, има инвалидност или е пострадало при инцидент, а също и при смъртен случай или тежка болест на съпруг или партньор.

И докато социалният министър Крис Пеетерс подкрепя на 100% отпуска-подарък, неправителствения сектор и синдикатите не са въодушевени, пишат белгийските медии. Семейната лига смята, че грижата за болните деца трябва да е на държавата, а не на колегите и че родителите на такива деца трябва да бъдат подкрепяни чрез социалното осигуряване, вместо от състрадателни колеги. Там се опасяват, че ще възникне неравенство в зависимост от фирмата, в която работи родителят или пък от щедростта на неговите колеги.

Синдикатите също са недоволни, защото според тях не е работа на работниците да решават социален проблем. Вместо това според тях социалноосигурителната система трябва да се погрижи родителите на болни деца да получават задоволителни доходи, когато се налага да отсъстват от работа, за да ги гледат.

Отпускът назаем съществува вече във Франция, където колегите на самотна майка на три деца ѝ отстъпили 213 дни от неизползваните си платени почивки. Майката трябвало да отсъства продължително заради операцията от мозъчен тумор на един от синовете си и практически се лишила от заплатата си. Баща на болно от рак дете е първият родител във Франция, който получил правото да остане вкъщи до смъртта му, благодарение на отзивчивостта на колегите си. По името на починалото дете законът бил кръстен „Мати“.

За да избегнат моралния натиск между членовете на трудовите колективи, вносителите на законопроекта в Белгия предлагат подаряването на отпуск да бъде анонимно. Управата на компанията ще бъде задължена да запази в тайна имената на донорите. Минималният годишен платен отпуск в страната е със същата продължителност като в България – 20 работни дни.

TNS.bg