След като на 15 януари светът научи, че първият в историята биологичен експеримент, проведен на Луната, е успешен, днес се събудихме с новината, че мразовитата лунна нощ е погубила семената от памук, които поникнаха на обратната страна на спътника на Земята.
Във вторник стана ясно, че семена, доставени от китайския апарат Чанъе-4, са поникнали, въпреки високата радиация, ниската гравитация и огромните разлики в температурата, пише profit.bg. Поставени в контейнер с височина около 20 см, който поддържа подходяща за покълване среда, кълновете памук не издържаха на суровата лунна нощ и само денонощие, след като снимката им обиколи Земята, те загинаха, съобщава вестник Independent.
Фотосите бяха направени от две камери, поставени в контейнерите със семена, а след това разпространени от китайската космическа станция. Всъщност, това бяха и очакванията на китайските учени, които предупредиха, че растенията няма как да оцелеят при минимални градуси, които падат до минус 170 по Целзий.
Чанъе-4 кацна на обратната страна на Луната, като достави семена от памук, рапица, картофи, зеле, както и яйца от насекоми.
Въпреки загиването на памука, учените смятат, че покълването му е крачка към изграждането на малка биосфера на естествения спътник на Земята.
Още от категорията
Все повече млади хора са изключени от пазара на труда в света