След проведени изследвания върху мишки, учени са установили, че след възстановяване на невронните връзки, дори при наличие на бета-амилоидни съсиреци, паметта на гризачите се подобрява.
Болестта на Алцхаймер е заболяване, което лишава хората от памет и шанс за нормална старост и за което науката все още няма лек. В опит да намерят ключа към спасяването на милиони, учените отдавна се опитват да стигнат до корена на болестта. Те отдавна смятат, че виновникът за болестта на Алцхаймер са бета-амилоидните съсиреци, които се образуват в мозъка. Ново проучване, проведено върху мишки, обаче преобърна тази теория, пише ScienceAlert, предаде GlasNews.
Вместо да се фокусират върху тези протеинови бучки, авторите на новото изследване предполагат, че истинският проблем може да се крие в прекъсването на връзките между нашите мозъчни клетки. Представете си мозъка като огромна мрежа, в която всяка мозъчна клетка трябва да взаимодейства с останалите. Ако тези връзки са прекъснати, съобщенията не могат да бъдат предадени, точно както натоварен път е блокиран, причинявайки хаос на информационните артерии на нашия умствен орган.
Използвайки техника, свързана с редактирането на РНК - молекули, които носят генетична информация, учените са успели да предотвратят разкъсването на тези важни връзки в мозъците на мишките. В резултат на това паметта на мишките станала по-добра, въпреки факта, че в нея все още са присъствали същите протеинови бучки.
Брайс Уисел, невролог от Университета на Нов Южен Уелс, подчерта важността на този факт. Той споменава, че при пациенти с болестта на Алцхаймер връзките между нервните клетки често са нарушени, което според мнозина води до тежка загуба на паметта, наблюдавана при болестта. Новото проучване, казва Wissel, предоставя убедителни доказателства, че поддържането на тези връзки може да бъде ключът към разрешаването на болестта на Алцхаймер.
Но как РНК влиза в действие и влияе върху запазването на най-важните връзки в мозъка? Факт е, че РНК, която е пратеникът на нашите гени, може да бъде редактирана още след създаването си. Това редактиране може да повлияе на начина, по който работи и в резултат на това на функцията на протеините, които произвежда. Такова редактиране на РНК е особено активно в мозъка, играейки решаваща роля във формирането на паметта.
По време на проучването е установено, че специфичният протеин GluA2, който е необходим за комуникацията между невроните, може да бъде повлиян от редактирането на РНК. При пациенти с болестта на Алцхаймер това редактиране изглежда намалено, което вероятно води до прогресия на заболяването. Чрез промяна на начина, по който се редактира РНК, особено за протеина GluA2, учените виждат значителни подобрения при мишките. По-специално, симптомите, традиционно свързвани с болестта на Алцхаймер, като загуба на неврони и проблеми с паметта, са намалени.
Интересното е, че проучването повдига и идеята, че нивата на калций в мозъчните клетки могат да играят роля в развитието на болестта на Алцхаймер. Променяйки процеса на редактиране на РНК, изследователите наблюдават положителни промени в потока на калций в мозъчните клетки както на здрави мишки, така и на пациенти с Алцхаймер.
Новото откритие може да бъде революционен начин за борба с болестта на Алцхаймер в бъдеще, което не взема под внимание популярната теория, че вредните протеинови бучки в мозъка са причината за заболяването. Wissel завършва с думите: „Разбирайки как редактирането на РНК може да възстанови връзките в мозъка, ние откриваме нов подход за потенциално лечение на болестта на Алцхаймер“.
С това вълнуващо откритие изследователският екип е готов да продължи напред с надеждата да разработи ефективни лечения за това изтощително заболяване.
Още от категорията
Мъж, за когото се смята, че е член на семейство Ротшилд, загина при пожар в къща в Холивуд Хилс