Норвежкото правителство увеличи с една трета сумата, която се полага на всеки кандидат за убежище, склонил доброволно да се върне в родната си страна. Първите 500 мигранти, които напуснат кралството в близките месец и половина, ще получат освен билета за връщане не 20 000, а 30 000 крони (близо 3650 долара). Още по-голяма сума се предвижда за семейства с деца, граждани на някои държави и лица в особено уязвимо положение - възрастни хора, жертви на насилие, болни и т. н. Това съобщи министърката на имиграцията и интеграцията Сюлви Листхауг.
"Ще се помъчим да убедим повече хора да се върнат доброволно, като им плащаме по-големи суми, ако напуснат страната - заяви тя, цитирана от Норвежката корпорация за радио- и телеразпръскване. - Това ще ни даде възможност да спестим много пари. Издръжката на хората в бежанските центрове струва скъпо."
По думите на Листхауг срокът, предвиден за инициативата на кабинета, ще бъде удължен, ако мярката излезе успешна и съществено увеличи броя на търсачите на убежище, пожелали да си заминат от кралството.
Норвежката държава подпомага финансово кандидатите за убежище, пожелали да се върнат в родината, след като получат отказ от миграционните власти и им бъде наредено да напуснат страната. Помощи могат да искат и други мигранти, включително незаконните, припомня БТА.
Програми за държавни помощи, отпускани на бежанци и мигранти, желаещи да се върнат в родината, действат в европейските страни от 70-те години на 20-и век. През последните 5 години такива програми обхващаха по 1500 до 2000 души годишно в Норвегия. Според местния клон на Международната организация по миграцията броят на желаещите е нараснал през януари и февруари т. г. с 60 на сто спрямо същия период на предходната година, достигайки 620 души. В Близкия изток се връщат и сирийци, на които се плаща пътуването до Йордания, Ливан или Турция.
Миналата година в Норвегия са подадени почти 31 000 молби за убежище, докато преди това бежанците в тази страна не надхвърляха 10 000 годишно. Правителството очаква тази година 33 000 молби, но през първото тримесечие са подадени под 1000. Освен сезонния спад причина може би е затегнатото напоследък миграционно законодателство в Норвегия.
TNS.bg
Изпрати на приятел: