
Новоизбраният румънски президент Никушор Дан заяви в интервю за изданието "Политико", че не смята за уместно изпращането на румънски войски в Украйна като част от бъдещи мироопазващи сили. „Да има голяма оперативна подкрепа на румънска територия – да. Да бъдем част от армиите, гарантиращи мира в Украйна – не. Мисля, че не би било много подходящо поради напрежението, което вече съществува между Румъния и Русия“, обясни Дан.
Той е изразявал критики към подхода на американския президент Доналд Тръмп за търсене на сделка с руския президент Владимир Путин, чиито нереалистични искания не предвещават добри перспективи за мир, отбелязва "Политико".
Дан отново подчерта, че когато става въпрос за уреждането на мира, „всичко за Украйна трябва да бъде решено и договорено от самите украинци“. Той добави, че не е много оптимистично настроен, че ще има мир много скоро, но и че се радва, че европейците заедно са решили да продължат да подкрепят Украйна, докато украинците не получат "най-разумния за тях мир".
В пространното си интервю за "Политико" той посочи още, че „силно“ би подкрепил по-голяма интеграция на отбраната на ЕС. „Искам да запазя партньорството ни със Съединените щати, но подкрепям усилията на Европа за укрепване на регионалната сигурност, за интеропeрационализиране на структурите на европейските държави (и техните въоръжени сили) и, разбира се, за увеличаване (на разходите за отбрана)“, каза Дан.
Никушор Дан подчерта още пред изданието, че Румъния не е била „достатъчно активна“ в Брюксел през последните години. Преди преговорите за бюджета на ЕС той обеща да бъде по-енергичен в „насърчаването на румънския интерес, който в близко бъдеще ще бъде съсредоточен върху преговорите за Многогодишната финансова рамка (и) Общата селскостопанска (политика)“. Разширяването на ЕС на Балканите и подкрепата за „европейската посока“ на Молдова също биха били ключови политики, добави той.
Във вътрешнополитически план Дан би могъл да назначи нов омбудсман, да промени състава на Конституционния съд и да назначи нови прокурори. Той иска също така да реорганизира съдебния инспекторат, който регулира дейността на съдиите и прокурорите, защото той не предоставя правилни оценки и действа непоследователно.
Дан добави, че възнамерява да назначи в първата година на президентския си пост нов главен прокурор, който „систематично ще работи за разкриването на големи корупционни точки, които са: укриване на данъци, недвижими имоти, обезлесяване и мрежата от наркотрафиканти“.
Новоизбраният президент на Румъния ще положи клетва на 26 май (понеделник) в 12:00 ч. местно (и българско) време на съвместна пленарна сесия на двете камари на парламента, припомня сайтът HotNews.ro.
Никушор Дан, който беше досегашен кмет на Букурещ, спечели втория тур на президентските избори в неделя с около 54 процента от гласовете срещу лидера на крайнодясната опозиционна партия „Алианс за обединение на румънците“ (АУР) Джордже Симион, който е определян от западните медии като „евроскептик“ и категорично се противопоставя на оказването на военна помощ на Украйна.
Акценти



Нов живот за Сахат тепе - хълмът на заб/р/авените обещания!

Окончателно: Георги Семерджиев ще лежи в затвора 20 години



Вижте верните отговори на матурата по БЕЛ

