
Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган и вероятният следващ министър-председател на Израел Бенямин Нетаняху се договориха в телефонен разговор днес да продължат да работят за подобряване на отношенията между двете страни, предаде Асошиейтед прес.
Отношенията между Турция и Израел охладняха по време на 12-годишното управление на Нетаняху. Сега се очаква той скоро да се върне на власт като ръководител на най-дясното израелско правителство в историята, посочва агенцията.
Връзките между Турция и Израел вече са в процес на подобряване при отиващия си министър-председател Яир Лапид, който се срещна с турския президент Реджеп Тайип Ердоган в Ню Йорк през септември. Това бе първата среща между лидерите на двете страни от 14 години насам, припомня АП.
Отношенията между Турция и Израел по времето на Нетаняху бяха особено хладни, най-вече заради повтарящите се войни срещу движението Хамас в ивицата Газа и заради щурма на израелски военни срещу флотилия за Газа през 2010 г., при който загинаха девет турски активисти.
Ердоган показа готовност за по-топли връзки с Израел, след като Нетаняху беше свален от власт миналата година. Днешният разговор даде сигнал, че отношенията могат да продължат да се подобряват и при управлението на Нетаняху, пише БТА.
От канцеларията на Нетаняху съобщиха, че двамата са се договорили да си сътрудничат и да работят за ,,стартиране на нова ера в отношенията'' между страните.
Нетаняху е в процес на опити за съставяне на правителство след националните избори по-рано този месец.
От офиса на Ердоган заявиха, че Нетаняху е инициирал обаждането, за да поднесе съболезнованията си за неотдавнашната смъртоносна експлозия в Истанбул. Ердоган заяви, че желае резултатите от изборите в Израел да бъдат "полезни за страната и региона". Според изявлението на неговата канцелария Ердоган е заявил, че Турция и Израел са навлезли в нова ера в отношенията си, отдавайки заслуженото на отиващото си израелско ръководство за сближаването.
През годините на обтегнати отношения Ердоган е бил открит критик на израелската политика спрямо палестинците. На свой ред Израел не одобрява близостта на Турция с Хамас.
Някогашните близки регионални съюзници оттеглиха посланиците си през 2010 г., след като израелските сили щурмуваха флотилия с хуманитарна помощ за палестинците, пътуваща към Газа, която наруши израелската блокада. В резултат на инцидента загинаха девет турски активисти.
След държавното посещение на израелския президент Ицхак Херцог в Турция през март т.г. и други признаци на размразяване, двете страни се споразумяха да си разменят посланици. Те все още имат различни стратегически интереси, включително по въпроса за сдържането на Иран.
Още от категорията

Нова драма между Бриджит и Еманюел Макрон

Тръмп праща писмата за митата до Европейския съюз
