Най-голямата банка в Русия се изтегля от европейския пазар. "Сбербанк" обяви, че напуска, докато подразделенията ѝ губят средства, а клиентите теглят парите си.
Банката съобщи, че вече не може да предоставя ликвидност на европейските си подразделения, но и че капиталът ѝ качеството на активите ѝ са достатъчни, за да се правят плащания на всички вложители.
Не се уточнява как ще стане изтеглянето от Европа - чрез доброволен отказ от лиценз и банкрут или продажба на активи.
Вчера Европейската централна банка нареди на "Сбербанк" да затвори европейски подразделения заради масовото теглене на депозити в Австрия, Словения и Хърватия, откакто Русия нахлу в Украйна.
Към 2021 г. "Сбербанк" има активи в осем държави: Австрия, Германия, Чехия, Босна, Хърватия, Унгария, Сърбия и Словения. Преди изострянето на геополитическата ситуация бе обявен план за продажба на част от активите си в Европа в размер 7.3 млрд. евро. Съдбата на този план остана неизвестна, пише "Дневник".
"Сбербанк" също така твърди, че има риск за сигурността на служители и клонове из Европа.
По-рано правозащитници съобщиха, че "Сбербанк" е започнала да блокира карти на руснаци, направили дарения в украински фондове, с искане да "пояснят необходимостта да се проведе операцията".
Не се засяга швейцарското подразделение на банката.
Още от категорията
Виж всички
Марая Кери ще пее при откриването на Зимните олимпийски игри
Украйна удари руска подводница в пристанището на Новоросийск
Акценти
Виж всички
Възстановяват от утре движението по „Брезовско шосе"
Напусна ни поетът Иван Ройдов
МТС придобива активи на територията на летище Пловдив