
Над 2 милиона души са протестирали в Истанбул, заяви лидера на партията Йозгур Йозел. През седмицата той обяви край на нощните митинги пред кметството на Истанбул, където присъстваха стотици хиляди, докато малки групи демонстранти често влизаха в схватки с полицията. Силите за сигурност използваха сълзотворен газ, водни оръдия и лютив спрей срещу демонстрантите, което Human Rights Watch описа като „неоправдано и незаконно използване на полицейска сила“.
„Турция се изправя пред един от най-тежките социално-политически катаклизми от десетилетия“, посочват в доклада на HRW. Студентски организации и други малки групи протестиращи продължиха с уличните протести в дните след края на демонстрациите пред кметството. Турските власти са арестували 1900 души през 10-те дни от ареста на Имамоглу по обвинения в корупция, преди да бъде отстранен от длъжност от турското вътрешно министерство и изпратен в строго охраняван център в околностите на Истанбул. Много от задържаните от силите за сигурност бяха арестувани при обиски призори, като сред тях са 13 журналисти.
10 фоторепортери бяха арестувани за отразяване на протестите, преди да бъдат пуснати на свобода по-късно през седмицата, часове преди министърът на правосъдието Йълмаз Тунч да се срещне с репортери, за да оправдае лошите резултатите на страната по отношение на свободата на печата. Същия ден кореспондентът на BBC Марк Лоуен беше депортиран след отразяване на протестите, преди президентската дирекция за комуникации на Турция да заяви, че той е бил изключен поради липса на акредитация за пресата. Властите арестуваха и шведски журналист, отлетя за Турция, за да отрази недоволството.
Бяха задържани още двама турски журналисти и адвокатът на кмета на Истанбул, който по-късно беше условно освободен. Йозел заяви пред френския ежедневник Le Monde, че съботните митинги ще станат ежеседмични в различни градове в Турция, докато партията ще провежда подобни събирания в Истанбул всяка сряда.
„Вярваме, че арестите ще се забавят оттук нататък“, каза той и добави, че е „готов да поеме риска да прекара осем до 10 години в затвора, ако е необходимо. Защото, ако не спрем този опит за преврат, това ще означава края на изборната урна“ Имамоглу обвини чуждестранни лидери, особено тези в Европа, че не са говорили за ареста му в съобщение от затвора, публикувано от New York Times. „Вашингтон просто изрази "загриженост относно неотдавнашните арести и протести" в Турция. С малки изключения европейските лидери не успяха да предложат силен отговор“, каза той. Осъденият в затвора кмет е начело на Истанбул от 2019 г. насам, когато спечели съкрушителен втори вот, след като политици, близки до Ердоган, поискаха първоначалната му победа да бъде анулирана. След като спечели преизбирането още веднъж миналата година, Имамоглу се смята за единственият кандидат, способен да победи Ердоган на изборите, които се очакват в следващите години. В същия ден, когато кметът на Истанбул беше затворен, 15 милиона души се явиха да гласуват на символични първични избори, за да го номинират за кандидат на Републиканска народна партия за президент. „Осъзнавайки, че не може да ме победи в урните, президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган прибегна до други средства: арестуването на основния му политически опонент по обвинения в корупция, подкупи, ръководене на престъпна мрежа и подпомагане на забранената Кюрдска работническа партия, въпреки че обвиненията нямат достоверни доказателства“, пише Имамоглу. „Моето задържане бележи нова фаза в свличането на Турция към авторитаризъм и използване на произволна власт. Страна с дълга демократична традиция сега е изправена пред сериозния риск да премине точката, от която няма връщане“, добави той.
Акценти




Пожар унищожи дома на самотен баща и дъщеря му в Пловдив




