Ислямисткият тероризъм е най-голямото изпитание за Германия, се казва в публикувано днес новогодишно обръщение на канцлерът Ангела Меркел към нацията, цитирано от Ройтерс. Меркел обеща да работи за приемането на закони, които да подобрят сигурността след нападението в Берлин преди Коледа, съобщава БТА. Канцлерът нарече особено отвратителен фактът, че атентати се извършват от хора, твърдящи, че търсят защита в Германия. Тя обаче призова германците към единство срещу тероризма.
"С обща решимост ще противопоставим нашето единство и състрадание на изпълнения с омраза свят на терористите", заяви тя. "Като продължаваме да живеем и работим, казваме на терористите: вие сте изпълнени с омраза убийци, но не вие решавате как да живеем", се казва в обръщението.
Меркел описа 2016 г. като година, в която мнозина са останали с впечатлението, че светът се е преобърнал. Канцлерът обаче призова германците да отхвърлят популистите. Германия има интерес да поеме водеща роля в справянето с многото предизвикателства, пред които е изправен ЕС, подчерта Меркел.
През 2016 г. мнозина са останали с впечатлението, че това, което беше смятано за успех, се поставя под въпрос, например Европейският съюз и демокрацията. "За демокрацията се казва, че не се грижи за интересите на гражданите, а само за интересите на малцина. Какво изкривяване на фактите", заяви тя. Това е прозрачен намек за твърденията на крайнодясната партия Алтернатива за Германия, която отнема гласове от консерваторите на Меркел, отбелязва Ройтерс.
Германската канцлерка сравни Brexit с "дълбока рана" и заяви, че въпреки че ЕС е бавен и мъчителен, страните членки трябва да се фокусират върху общи интереси, които надхвърлят националните облаги.
Над милион бежанци пристигнаха в страната през последните две години. Рекордният брой на мигрантите подсили подкрепата за Алтернатива за Германия, според която ислямът е несъвместим с германската конституция. Очаква се обаче Християндемократическият съюз (ХДС) на Меркел да спечели общите избори след девет месеца.
TrafficNews.bg
Още от категорията
Виж всички
Meta спира Messenger.com от април 2026г.
Вторите осем F-16 пристигат у нас със закъснение
Акценти
Виж всички
Пловдив има нов областен управител
Фондация "Пловдив 2019" с бюджет 1 985 948 евро