Около 2000 от сирийските бежанци в Турция са подали молби за правото да работят в страната. Това е по-малко от един промил от всичките 2.7 милиона сирийци, живеещи в съседката ни.

Няма официално обявени данни колко са одобрените, пише в. "Гардиън", позовавайки се на изказване на председателя на дирекцията по миграцията към вътрешното министерство Атиля Торос. Законът за разрешенията за труд бе приет през януари и през следващите месеци се очакват още молби. Той не дава достъп до пазара на труда на всички сирийци и изисква предварително одобрение от работодателите.

Те обаче може да не са наясно с новите правила или да не желаят да ги спазват, тъй като гарантират минимална заплата за работниците и ги задължават да плащат здравни осигуровки. Минималната заплата е 1300 лири (400 евро), но нелегалните работници често взимат по-малко.

Новият закон бе един от основните мотиви на Брюксел за сключеното с Турция споразумение. То гласи, че ЕС ще връща пристигналите в Гърция мигранти, които не поискат или нямат право на убежище в страната, но ще приема еквивалентен брой сирийски бежанци от Турция.

Анкара не е валидирала напълно конвенцията за бежанците на ООН от 1951 г. и не спазва всичките ѝ условия за даване на бежански статут. Според европейските власти новите мерки бяха пример за това, че страната "спазва ценностите" на конвенцията.

Международната организация по труда (МОТ) твърди, че законът все пак е стъпка в правилната посока. "В някои сектори той ще свърши по-добра работа, отколкото в други. Но досега тези хора нямаха право да работят легално, а вече имат", коментира Нюман Озджан, директор на турския офис на МОТ.

Някои сирийски бежанци обаче са скептични. "Ако поискам договор, ще ме уволнят", казва 48-годишния Мохамед Акра. "Има толкова много сирийци, които търсят работа, че бързо ще ми намерят заместник. Всеки ден по няколко души идват да питат за работа." "Знаете ли защо сирийците искат да идат в Европа", пита той. "Тук няма закон, който да ни гарантира приемлива заплата."

Още новини четете ТУК

TNS.bg