България трупа войски на границата с Македония, след инцидента в Куманово. Това коментират днес медии в Македония. Телевизия Телма съобщава, че в момента е повдигнато нивото на готовност на Армията на Република Македония (АРМ), съгласно информацията и координацията с институциите. Не е ясно обаче кога е взето решението – дали след инцидента в с. Гошинце, или след инцидентите в Куманово. От АРМ и от министерството на отбраната засега не коментирали изявлението на българския премиер Бойко Борисов, че Българската армия е на границата с Македония и че София внимателно следи ситуацията. Телевизията още изтъква, че премиерът Борисов е заявил по време на парламентарен контрол, че България ще помогне на всички с български паспорт.
„Мисля, че неделя 17 май е ключовата дата за Македония, тъй като там се подготвя голям митинг. Това е съществената дата. Засега има решение специалните части на Армията, заедно с отряда за борба с тероризма на МВР да имат съвместни действия на границата с Македония, във връзка с тамошната ситуация. Целта е превантивно да бъдат възпрепятствани евентуални терористки групи да влязат на територията на България“, заявил Борисов.
Борисов изпратил армията на границата с Македония, е заглавието на електронното издание НОВА . Според изданието премиерът Бойко Борисов е взел такова решение, с цел да се предпази страната от евентуална вълна на бежанци. Борисов е посочил, че войниците са подготвени да възпрепятстват евентуално терористични нападения. Той още подчертал, че страната е подготвена да приеме 90 000 души от Македония, които имат български паспорт.
Застрашена ли е България от кризата в Македония? Това е заглавието на коментара на радио Deutsche Welle.
„Пред какъв риск е изправена Българи? Каква е ролята на тайните служби във взаимните отношения“, е темата, на която отговарят български анализатори. Бившият консул на България в Битоля Наум Кайчев смята, че България трудно ще допусне терористични групи да навлязат на нейна територия. Службите обаче трябва да бъдат подготвени за това, смята Кайчев. По думите му вълна от бежанци от Македония може да има само при драматично влошаване на ситуацията. Проф. Димитър Бечев също не очаква бежанска вълна, в случай, че конфликтът продължи да бъде локален. Той припомни и за 2001 г., когато конфликтът беше много по-голям, но и тогава е бил локализиран и не е имало бежанци.
Напрегнато в региона – България засилва границата с Македония, е заглавието на електронното издание Фактор. Изданието посочва, че тази мярка за предпазливост е била взета от премиера Бойко Борисов при евентуална поява на бежанска вълна.
Бойко Борисов – тези 90 000 души от Македония с български паспорти ще може да дойдат в България, е заглавието на Плус инфо. Изданието цитира изявлението на премиера Борисов, който е заявил, че армията и специалните части на полицията са подготвени при евентуално влошаване на ситуацията в Македония. В друга статия изданието посочва, че в България има такива, които са против засилването на числеността на армията на границата с Македония. Комисията по отбрана на Народното събрание е оценила, че в момента няма необходимост от присъствие на армията на границата с Македония, сподели "Фокус".
TrafficNews.bg
Още от категорията
Мелания Тръмп не се е появявала публично от седмица, едва ли ще се премести в Белия дом