Владимир Путин е бил „на часове" от детонирането на ядрено оръжие в Украйна през октомври 2022 година. Информацията е разкрита в биография на бившия премиер на Великобритания Лиз Тръс.
Съобщава се, че бившият министър-председател Лиз Тръс е прекарала последните си дни в офиса, разглеждайки метеорологичните карти и подготвяйки се за случаи на радиация в Обединеното кралство, след като американски шпиони са изразили опасения, че Путин е сериозно близо до натискането на бутона.
Притеснителните подробности за това колко близо е била войната до опустошителна ескалация са разкрити в актуализирана биография на Тръс, озаглавена „Изневиделица: Вътрешната история на неочаквания възход и бързото падение на Лиз Тръс".
Елизабет Тръс е британски политик, министър-председател на Обединеното кралство от 6 септември до 24 октомври 2022 г.
В биографията се съобщава, че краткотрайният премиер е прекарал „многобройни часове в изучаване на сателитни метеорологични данни и посоки на вятъра" поради опасения, че „грешните метеорологични модели" могат да имат „директен ефект върху Великобритания".
През октомври 2022 година руски официални лица започнаха да разпространяват информация, че Украйна се готви да направи и използва „мръсна ядрена бомба".
Обвиненията на Кремъл бяха разчетени като подготовка за провеждане операция с мръсна бомба и е имала нужда от претекст да обвини Украйна.
Правителствата на САЩ, Обединеното кралство и Франция отхвърлиха твърденията на Русия в съвместно изявление, предава bTV. След проверка Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) съобщи, че няма признаци за разработване на „мръсна бомба" в украинските ядрени обекти.
Колко сериозна заплаха е новата ядрена доктрина на Русия?
Украинската офанзива в Курска област също повдигна въпроса за руската ядрена доктрина.
Руският президент Владимир Путин обяви предстоящи промени в ядрената доктрина на страната. Тези промени, обявени в публични коментари в началото на заседанието на Съвета за сигурност на 25 септември 2024 година, се отнасят до понижаване на прага за използване на ядрени оръжия.
Путин изброи основните нововъведения в краткото си изказване тогава:
Първото предложение е агресията срещу Русия от страна на неядрена държава, но „с участието или подкрепата" на ядрена, да се счита за съвместна атака.
Второто изменение определя условията за възможно използване на ядрени оръжия: Москва ще бъде готова да ги използва „при получаване на достоверна информация за масирано изстрелване на оръжия за въздушно-космическо нападение и тяхното пресичане на държавната граница", включително стратегически и тактически самолети, крилати ракети, дронове и хиперзвукови самолети.
И накрая, ядрените оръжия могат да бъдат използвани в отговор на атака срещу Русия и Беларус с помощта на конвенционални оръжия, ако тази атака представлява „критична заплаха за суверенитета".
Конкретната формулировка на новата версия на доктрината ще стане известна едва след публикуването на съответния указ, пише Фондация Карнеги за международен мир.