С тайно гласуване евродепутатите от комисията по граждански свободи избраха Лаура Кьовеши за поста европейски главен прокурор.
Класирането на тримата кандидати бе определено с гласуване в комисията в сряда. Лаура Кьовеши от Румъния бе избрана за водещ кандидат с 26 гласа, Жан-Франсоа Бонер от Франция получи 22 гласа, а Андрес Ритер от Германия получи 1 глас.
Вчера кандидатите бяха изслушани от евродепутати на заседание, организирано от комисията по граждански свободи, в което участва и комисията по бюджетен контрол.
Европейският главен прокурор, който ще оглави Европейската прокуратура, ще бъде назначен с общо съгласие от Европейския парламент и Съвета.
Резултатът от гласуването в комисията по граждански свободи, заедно с препоръката на комисията по бюджетен контрол, която също подкрепи г-жа Кьовеши при гласуване във вторник, ще бъде изпратен на Председателския съвет на ЕП. Членовете на Председателския съвет (председател на ЕП и лидерите на политическите групи) ще вземат решение относно следващите стъпки на 7 март, преди преговорите със Съвета.
Европейската прокуратура, която се очаква да започне работа в края на 2020 г., ще бъде независима структура, отговаряща за разследването, преследването и изправянето пред правосъдието на престъпления срещу бюджета на ЕС: измама, корупция или трансгранични измами с ДДС над 10 милиона евро. Списъкът на престъпленията може да бъде разширен в бъдеще, за да включи например тероризма.
Досега 22 държави-членки са се присъединили към Европейската прокуратура, пише manager.bg. Петте страни, които понастоящем не участват - Швеция, Унгария, Полша, Ирландия и Дания - могат да се присъединят по всяко време.
Централният офис на Европейската прокуратура ще се намира в Люксембург, заедно с главния прокурор и колегията на прокурорите от всички участващи страни. Те ще бъдат начело на ежедневните наказателни разследвания, извършвани от упълномощените прокурори във всички участващи държави-членки.