Въпреки слуховете за разпадащите се, неуютни и студени дворци на британската монархия и фактът, че кралица Елизабет изпадна от класациите на най-богатите, британската монархия всъщност е по-богата от всякога, предава Ройтерс.

Информационната агенция припомня, че утре се навършват 63 години, откакто кралица Елизабет е седнала на трона на Острова. По повод тази годишнина агенцията е анализирала активите на монархията, а резултатите сочат, че тя добре се е възползвала от възхода на пазара на имоти.

Според оценките на Ройтерс номиналните активи на британската монархия се изчисляват на 22,8 млрд. паунда (34,8 млрд. долара), по-голямата част от които са имоти. Това със сигурност няма да и отреди място в топ 10 на класациите по богатство, но пък е сравнимо с богатството на Майкъл Блумбърг или пък Марк Зукерберг.

Агенцията уточнява, че изчисляването на богатството на британската монархия е сложно, защото някои от имотите са частна собственост, а други се управляват от Crown Estate – специализирана инвестиционна компания, която е основният двигател на ръста на богатството на британската кралска фамилия.

Други имоти пък са собственост на народа и се ползват от монарсите за времето на тяхното управление.
Стойността на Бъкингамския дворец например, който се управлява от Crown Estate, се е удвоила от 2005 г. насам до 11,5 млрд. паунда. Той обаче попада в третата група имоти – които се ползват от кралицата по време на управлението й.

Други основни източници на кралското богатство са херцогствата Ланкастър и Корнуол, където частните имоти на британската монархия се оценяват на около 1,3 млрд. паунда.

Консултантската компания Brand Finance оценява стойността на общите материални активи на монархията на около 20 млрд. паунда. Половината от това богатство се формира от движими вещи.

Разделянето на акумулираното през последните 1 000 години богатство на монархията е доста трудна задача, видна и от дейността на Crown Estate. Дружеството управлява група от наистина трофейни имоти в Лондон, както и прилежащата акватория на Великобритания.

Публичният доход на кралицата, макар и да не се финансира директно от Crown Estate, се изчислява като 15% от годишните печалби на дружеството за две финансови години, като преди това всички печалби се внасят в хазната. Така субсидията за кралицата за тази година достигна почти 38 млн. паунда, което е с 22 на сто повече спрямо предишната субсидия.

Стойността на имотите, управлявани от Crown Estate, се увеличава с годишен темп от над 9 на сто в момент, в който ръстът на цените на луксозните имоти в Лондон се забавя.

Увеличава се и земята на британската монархия – с 60 хил. дка спрямо притежанията й от 1958 г.
Доста се спекулира обаче за частните колекции от бижута и картини на кралицата. Една от перлите в короната на британската монархия е 530-каратовият диамант Звездата на Африка.

Въпреки цялото имане обаче, монархията няма апетит да демонстрира пищни прояви на богатство. Кралицата е известна като скромен човек, който най-много държи на няколко състезателни коня, заключава агенцията.

TrafficNews.bg