
Севернокорейският лидер Ким Чен Ун е наредил да се предприемат мерки за ускоряване на въоръжаването на военноморските кораби с ядрени оръжия, предаде АФП. Ким е издал директивата след като наблюдавал първия ден от двудневното изпитание на оръжията на най-новия разрушител на Северна Корея, Choe Hyon.
"Казвайки, че е дошло времето да се вземе отговорно решение за ускоряване на ядреното въоръжаване на военноморските сили, за да се защити държавата и морската суверенитет от съществуващата и бъдеща заплаха, той постави различни задачи за реализирането му", съобщи държавната информационна агенция на Северна Корея (KCNA).
На 26 април държавните медии съобщиха за пускането на Choe Hyon и показаха снимки на Ким, който присъства на церемонията заедно с дъщеря си Джу Е, считана от много експерти за вероятна негова наследница.
Военният кораб, кръстен на починал севернокорейски антияпонски боец, е разрушител от клас 5000 тона, чието строителство е отнело повече от година.
Предвид размерите си, експертите смятат, че корабът може да носи както ракети "кораб-повърхност", така и ракети "кораб-въздух".
Според местните медии той "вероятно е оборудван с тактически ядрени ракети с малък обсег".
"На 28 април са проведени изпитателни изстрелвания на свръхзвукова крилата ракета, стратегическа крилата ракета, противовъздушна ракета и 127-милиметрова корабна автоматична оръдия. На 29 април бяха проведени изпитателни изстрелвания на тактическо управляемо оръжие кораб-кораб, различни видове корабни автоматични оръдия и оръдия за пускане на дим и електронно заглушаване", съобщи още KCNA.
През март Ким инспектира проект за строителство на атомна подводница, като заяви, че "радикалното" укрепване на военноморските сили е ключова част от отбранителната стратегия на Пхенян.
Тогава той призова за модернизация на надводните и подводните военноморски сили на страната, включително разработването на военни кораби.
Пхенян твърди от години, че разработва подводни безпилотни ядрени дронове, които могат да предизвикат "радиоактивно цунами", но анализатори се съмняват, че страната разполага с такова оръжие.
Вашингтон – ключовият съюзник на Сеул в областта на сигурността – през последните години засили съвместните военни учения и увеличи присъствието на стратегически американски активи, като самолетоносач и атомна подводница, около Корейския полуостров, за да възпрепятства Северна Корея.
Пхенян многократно се е обявявал за "необратима" ядрена сила и редовно осъжда съвместните учения на САЩ и Южна Корея като репетиции за инвазия.
Още от категорията

Тръмп: Бих искал да бъда папа

