
След като някои ирански медии съобщиха, че израелски пилот е бил заловен на територията на Иран, израелските военни заявиха, че това не е вярно.
В доклад на иранската информационна агенция Tasnim се казва, че противовъздушната отбрана на страната е свалила два израелски изтребителя и „пилотът на един от тези изтребители, който е жена, е бил заловен“.
Авичай Адрае, говорител на арабски език на Израелските сили за отбрана (IDF) определи информацията от иранските медии като „фалшива“ и „напълно неоснователна“.
Дотук се стигна след като в сутрешните часове на 13 юни Израел изстреля балистични ракети и дронове към Иран в рамките на операция „Надигащ се лъв“, прицелвайки се в и ПВО обекти – сред които ядрените центрове Натанц и Фордо, ракетни фабрики и висш военен персонал.
По-късно дойде и отговор от Иран с контраатака във вечерните часове на 13 юни.
Страната пусна близо сто безпилотни дронове и балистични ракети срещу Израел – като системите за противовъздушна отбрана (Arrow и Iron Dome) прехванаха значителна част от тях.
Съединените щати са помогнали за прехващането им.
Иран определи нападенията като „обявяване на война“, но двете страни на практика са в състояние на война още от създаването на еврейската държава през 1948 година. Оттогава насам това е може би най-мащабното поражение, което Израел нанася на Иран.
Още от категорията

Нова вълна: Иран обстрелва Израел с балистични ракети


Пожар избухна в 67-етажна жилищна сграда в Дубай
Акценти






Пламна ли война срещу тепетата на Пловдив?

Търсят нови директори за пет училища в Пловдив

