
Иран обяви "началото на края" на американското присъствие в Западна Азия заради убийството на най-влиятелния командир Касем Солеймани миналата седмица. Съветник на върховния водач аятолах Али Хаменей заяви, че ако Съединените щати не се изтеглят от региона, ги грози сценарий като войната във Виетнам, пише dnevnik.bg.
Междувременно НАТО обяви, че спира обучителната си мисия с няколкостотин военнослужещи в Ирак (но без да ги изтегля). Генералният секретар на организацията цитира "съображения за сигурност" ден след като парламентът в Багдад призова всички чужди военни да напуснат. Външните министри от Европейския съюз също ще обсъдят Иран на извънредна среща в петък, преди среща по темата между лидерите на Германия и Русия, твърдят дипломатически източници на "Франс прес".
Това става в деня, когато стотици хиляди иранци в столицата Техеран и други градове излязоха по улиците, за да изразят почитта си пред издигнатия от властите в култ в последните години Солеймани и свързани с него иракски бойци преди погребението му. Убитият командир на поделението за външни операции "Ал Кудс" в революционната гвардия отговаряше за действията на ислямската република в Ирак, Ливан, Сирия и Йемен.
"Ако те (американците) не изоставят региона, ще се изправят пред още един Виетнам," каза междувременно съветникът на Хаменей Али Акбар Велаяти. "Опитът е показал, че (САЩ) винаги търпят поражение от плановете, направени от Иран." Велаяти има предвид 18-годишната роля на САЩ във войната във Виетнам.
Ситуацията коментира и иранският външен министър. "Краят на злосторническото присъствие на САЩ в Западна Азия започна," написа Мохамад Джавад Зариф в "Туитър". Това бе заключение на публикация, в която споделяше снимки от улиците на Техеран и стеклите се стотици хиляди жители. "Виждали ли сте НЯКОГА подобно море от човечество в живота си, @realdonaldtrump?" написа още Зариф, споменавайки профила на американския президент Доналд Тръмп. "Все още ли смятате, че можете да пречупите волята на тази велика нация и народа ѝ?"
Без да споменава убийството на Солеймани, американското посолство в Израел издаде предупреждение за сигурнстта на американските граждани и силно ги окуражи "да останат бдителни" тъй като "инциденти, свързани със сигурността, включително ракетен огън, често стават без предупреждение". Съобщението е определено като предпазна мярка.
По улиците на иранската столица днес звучаха песни за ислямската революция отпреди 40 години, а в процесията се включи огромно множество облечени в черно иранци, разказва "Гардиън". Според вестника петиция, събираща имена и телефони, е обикаляна множеството с текст: "Готов съм за джихад и във всеки момент очаквам заповедите на лидерите си."
Кадри, разпространявани от международните медии, показаха как Хаменей се разплаква, докато води молитвите за Солеймани. Според държавната телевизия излезлите в Техеран са "милиони", но тази информация предстои да бъде потвърдена. Изглежда, това е най-голямото шествие, струпвало се в Техеран, от погребението на аятолах Рухоллах Хомейни - предшественика на Хаменей, революционер и основател на ислямската република - през 1989 г.
Иран казва, че Солеймани е убит в момент, когато е пренасял ирански отговор на саудитска инициатива за мир - това е потвърдил ирански представител за Би Би Си. За САЩ обаче Солеймани е отговорен за смъртта на стотици американски граждани и за операции в няколко близкоизточни държави чрез милиции и други структури посредници на ислямската република. В петък вечерта Тръмп дори го нарече "терорист номер едно където и да било по света".
По-късно Тръмп заяви - а днес повтори - че САЩ са набелязали 52 културни обекта на Иран ("някои от тях на много високо ниво и важни за Иран и иранската култура") и при нападение от Техеран срещу американски граждани или имущество атаката ще е бърза и безмилостна. В Иран има над 20 обекта, които са част от световното наследство на ЮНЕСКО, организацията за образование и култура на ООН.
Великобритания - иначе отчасти показваща солидарност с европейските притеснения заради убийството на Солеймани, но отчасти подкрепяща Тръмп - обаче недвусмислено отхвърли възможността да участва в подобна атака. Според говорител на "Даунинг стрийт", цитиран от "Гардиън", бомбардировки срещу културни обекти биха нарушли действащите международни военни конвенции.
Говорител на премиера Борис Джонсън отказа да критикува Тръмп в прав текст, но заяви, че "действащите международни конвенции предотвратяват унищожаването на културно наследство", това прави например Хагската конвенция от 1954 г. ЮНЕСКО също побърза да предупреди, че САЩ са подписали договори, с които са се ангажирали да не нанасят щети на културно наследство при въоръжен конфликт.
НАТО, без да коментира конкретни заплахи, изрази солидарност със САЩ, но подчерта, че решението за удара край Багдад е "само на САЩ" и също призова за въздържание. Това направи от името на Алианса генералният му секретар Столтенберг. "Обединени сме в осъждането на подкрепата от Иран на различни терористични групи," заяви той. "На днешната среща съюзниците поискаха сдържаност и деескалация. Нов конфликт не би бил в ничий интерес. Така че Иран трябва да се въздържа от по-нататъшно насилие и провокации."
Още от категорията

Марко Рубио ще участва в неофициална среща на НАТО в Турция, посветена на Русия и Украйна


Акценти




Пожар е изпепелил заведение в Бачково

Пожар пред Окръжна болница, горя бивше заведение



