
Отказът от Договора за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег застрашава сигурността на всички страни и ще направи световната политика хаотична и непредсказуема. Това заявява бившият президент на Съветския съюз Михаил Горбачов в статия, поместена днес в руския всекидневник "Ведомости".
"Днешният деструктивен завой" ще предизвика според него "дестабилизиране на стратегическата ситуация в света, нова оръжейна надпревара, все повече хаотичност и непредсказуемост в световната политика. От това ще пострада сигурността на всички страни, включително САЩ. Такава е логиката на всички стихийни, неконтролируеми процеси", пише Горбачов.
Последният съветски президент призовава конгресмените от САЩ да започнат диалог с Русия по проблемите, свързани с ядрените оръжия.
"Искам да се обърна към американците, особено към членовете на Конгреса - републиканци и демократи. Съжалявам, че острата вътрешнополитическа ситуация, формирана в САЩ през последните години, доведе фактически до провал на диалога между страните ни по целия дневен ред, включително по проблемите с ядрените оръжия. Време е да се преодолеят междупартийните противоречия и да започне сериозен разговор. Убеден съм, че Русия ще бъде готова за него", настоява Горбачов.
Той изтъква, че политиците трябва да осмислят ситуацията и да действат така, че да не тласнат света към нова надпревара във въоръжаването.
"В ядрената надпревара победители няма да има", предупреждава той.
Още от категорията

Актьор от филмите за Хари Потър стана татко за втори път

След почти 50 години за първи път може да има папа италианец
