Неочакваният провал на срещата на върха в Ханой беше провал и за двете страни. Този резултат е безпрецедентен за срещите на върха, особено за тази, на която се възлагаха толкова много надежди, пише "Коммерсант".

Трудно е да се каже за кого е по-унизителен резултатът. Ким Чен Ун пропусна шанса да направи крачка към статута на "нормална" страна, решавайки проблемите на сигурността и икономическото развитие.

Тръмп - шанс за успех на външната политика, който сега му е необходим в условията на вътрешнополитически проблеми.

Да се спори кой е виновен, вероятно е безсмислено. Виновни са и двете страни. Ако Ким Чен Ун, както каза Доналд Тръмп, наистина настояваше за пълното вдигане на санкциите, тогава този подход очевидно е нереалистичен.

Въпреки това, Ким може да бъде разбран. Той е длъжен да бъде изключително предпазлив в отстъпките. Изглежда, че вдигането на санкциите от севернокорейците се възприема като доказателство за "искреност", "отказване на САЩ от враждебност", но тази логика е абсолютно неразбираема за американците.

Опитите на Съединените щати да "изпреварят" ядреното разоръжаване също са нереалистични. Северна Корея настоява за "действия в замяна на действия", а и няма толкова много козове за търгуване и иска да ги използва възможно най-ефективно.

Срещата в Ханой – без споразумение. Тръмп и Ким Чен Ун не се разбраха!Преговорите между държавните глави на САЩ и КНДР преключиха по-рано от предвиденото

Затова изглежда, че страните са узрели, че крайната цел е премахването на санкциите и денуклеаризацията, но пътят към тях ще бъде чрез намаляване на ядрения потенциал на Пхенян, военната заплаха от страна на САЩ и нормализирането на отношенията.

Очевидно, субективните фактори изиграха своята роля в тъжното развитие на събитията. На работно ниво имаше твърде малко време и възможност да се постигне споразумение. Севернокорейците също се надяваха, че лидерите ще решат всичко, без да правят отстъпки на партньорите си в работния диалог. И американците бяха принудени да го водят, защото не можеха да си позволят да нарушат срещата.

Резултатите са разочароващи. Страните се съгласиха да продължат диалога, но надеждите за успеха му намаляха. Всъщност, нямаше и трагедия. Тръмп, все още решен да накара Ким да стане негов партньор в региона. Няма речи за възобновяването на американските военни учения, както и за ядрени и ракетни изпитания в северната част на Корея.

Тръмп иска да превърне Северна Корея в Довечера предстои срещата му с Ким Чен Ун

Северна Корея може да живее под санкции, а бързата нормализация на режима в крайна сметка не е толкова печеливша. Цинично казано, съседните страни също са доволни от състоянието на преговорите. Няма криза, нито рязък пробив в геополитическия баланс. И това е добре, заключава "Коммерсант".