Експерти от САЩ призовават "AstraZeneca" да прегледа данните за ефективността на ваксината си. Независимата комисия за наблюдение на данните и безопасността (DSMB) изрази загриженост, че британско-шведската компания "AstraZeneca" може да е включила остаряла информация в доклада от изпитванията в САЩ на ваксината си, разработена съвместно с Оксфордския университет. Според експертите това не позволява да се придобие пълна представа за ефикасността ѝ, съобщават световните агенции.

Изявлението на Националния институт по алергични и инфекциозни болести (NIAID) е публикувано на сайта на министерството на здравеопазването и хуманитарните въпроси на САЩ.

В него се посочва, че от комисията са предупредили института, Администрацията за биомедицински разработки и перспективни изследвания (BARDA) и самата компания "AstraZeneca" за своите притеснения.

"Призоваваме компанията да прегледа данните за ефективността на ваксината в сътрудничество с DSMB и да гарантира, че в максимално кратък срок се публикуват възможно най-точните и най-новите данни от проведените изпитвания", се казва в изявлението на института.

Ден по-рано пресслужбата на "AstraZeneca" обяви, че ваксината срещу коронавируса, разработена от компанията съвместно с Оксфордския университет, е показала висока степен на ефективност в третата фаза на клиничните изпитвания в САЩ, Чили и Перу.

Според компанията ваксината ѝ ефективна в 79 процента от случаите на симптоматична коронавирусна инфекция и осигурява 100 процента защита срещу тежко заболяване с усложнения и хоспитализация. Съобщено беше също, че сред пациентите на възраст над 65 години ефективността на ваксината е 80 процента.

Компания "AstraZeneca" посочи още, че експертите й не са установили проблеми с безопасността на ваксината, включително образуването на тромби, което породи опасения в Европа и накара някои страни временно да преустановят използването й.

Ваксината на "АстраЗенека" е разрешена за употреба в десетки страни, но все още не е одобрена в САЩ.

В прессъобщението се посочваше още, че компанията ще подготви документи, които ще представи в близките седмици пред американското Управление за контрол над хранителните продукти и лекарствата (FDA) за сертифициране на ваксината по ускорена процедура.

Разрешението и насоките за употреба на ваксината в САЩ ще бъдат определени от FDA и Центровете за контрол и профилактика на заболяванията (CDC) след щателен преглед на данните от независими консултативни комисии.