Американският финансист Джордж Сорос беше определен за личност на годината от британския “Файненшъл таймс”. Вестникът отбелязва, че изборът му обикновено отразява постиженията на съответния човек, а в случая със Сорос е свързан с ценностите, които той въплъщава, и на факта, че е “пазител на либералната демокрация и отвореното общество”.

“Тези идеи победиха в студената война. Днес те са под обсада от всички страни - от Русия на Владимир Путин до Америка на Доналд Тръмп”, изтъква вестникът.

“За 88-годишния баща на индустрията на хедж фондовете и един от най-изтъкнатите филантропи в света влиянието дойде на болезнено висока цена. От родната му Унгария до дома му - Америка, силите на национализма и популизма нападат либералния демократичен ред, който той неуморно подкрепя. Някога описван като единствения човек с външна политика, той трябва да се справя с възхода на силни личности по света и с отпора, замислен да го делегитимира”, пише “Файненшъл таймс”.

“За всичко ме обвиняват, включително че съм Антихристът Иска ми се да нямах толкова много врагове, но го приемам като сигнал, че правя нещо правилно”, казва Сорос.

Според изданието финансистът е бил подложен на различни атаки. В края на октомври привърженик на Доналд Тръмп изпрати серия от бомбени пратки до демократи. Първият колет бе пуснат в пощата на Сорос, който е отявлен критик на американския президент.

“Фактът, че екстремистите са мотивирани да ме убият заради фалшиви теории за заговор, ме наранява много”, твърди Сорос.

В Европа американският финансист е атакуван от унгарския премиер Виктор Орбан, който в миналото е получавал безвъзмездна финансова помощ от Сорос, посочва “Файненшъл таймс”.

Орбан обвинява Сорос, че работи срещу Унгария и помага тя да бъде наводнена с мюсюлмански мигранти. Инвеститорът категорично отхвърли тези твърдения и от своя страна казва, че премиерът лъже и създава държава на мафията.

Орбан дори стигна далеч в атаките си и напълни по-рано през годината Унгария с билбордове, дискредитиращи Сорос.

Централноевропейският университет, който Джордж Сорос основа в Будапеща през 1991 г., обяви, че е принуден да се премести във Виена заради натиск от унгарските власти.

Въпреки нападките филантропът не губи надежда за света, дори и за Великобритания. Според Сорос на Острова трябва да се проведе втори рефендум за излизане от ЕС, тъй като кралството трябва да остане на всяка цена част от европейската общност.

В момента състоянието на Сорос се оценява на около 8 млрд. долара.

Според “Файненшъл таймс” то е намаляло драстично заради филантропската му дейност.

Същевременно милиардерът, нападан във Великобритания, САЩ и Будапеща, дори чувства, че е изпълнен с енергия и се нарича “провален философ”.

“Историята бе на наша страна в ранните години. Беше време, когато отворените общества бяха много успешни и набираха сили. Но ходът на историята се промени. Това е проблемът, който се опитвам да разбера. Какво даде сили на затворените общества”, казва Сорос.

През 2017 година личност на годината на “Файненшъл таймс” беше софтуерният инженер и активист Сюзан Фаулър, през 2016 г. - президентът на САЩ Доналд Тръмп, а през 2015 г. - германската канцлерка Ангела Меркел.