Никой не знае кога точно ще дойде Денят на страшния съд, но въпреки това мнозина усилено се подготвят за него с надеждата да видят изгрева на следващия ден.

Когато заговорим за Апокалипсиса, по-голямата част от човечеството си представя тъмни и подтискащи бункери, отрупани с консерви, в които не влиза дневна светлина.

Краят на света не е изглеждал толкова близо от периода на Студената война. Свидетели сме на ядрени тестове, обтегнати отношения на световната политическа сцена. Над нас е надвиснала и огромната опасност на глобалното затопляне. Затова не е изненада, че търсенето на сигурен подслон, се е увеличило, а това се оказва и добре запълнена бизнес ниша.

Големи компании се сблъскват с клиенти, търсещи убежища, способни да ги предпазят от всякакъв риск, независимо дали говорим за пандсемия, астероид или Трета световна война. А бизнесът умело се възползва от подобни възможности и незабавно започва да предлага на пазара стоки, отговарящи на търсенето. Защото все пак така работи икономиката.

"Бункерът на баба ви със сигурност не е бил особено удобен - сив, метален… като подводница. Истината е, че човешкият вид не може да оцелее в дългосрочен план, ако живее в подобна спартанска обстановка", обяснява пред CNN Робърт Висино - предприемач и изпълнителен директор на нова компания, която предлага луксозни бункери по цял свят.

Така най-богатите хора в света, които се равняват на около 1% от населението на Земята, ще имат възможността да преживеят края на света като царе, а след това да разкажат на децата си за преживяването.

След президентските избори в САЩ, когато държавен глава на страната стана Доналд Тръмп, търсенето и продажбата на подобни бункери е скочило с 300%. Само за една година цифрата е нараснала повече от два пъти - за 2016 година е бил отчетен скок от 700%.

Успели мениджъри, спортни знаменитости, директори на технологични гиганти са решили да инвестират част от огромното си богатство в построявянето на тайни бункери за своето семейство. Слуховете са, че един от тях е самият Бил Гейтс.

Бункерите, които се предлагат, са построени така, че да издържат поколения наред. Могат да съберат хранителни запаси за минимум една година на човек. Устойчиви са на земетресения. Могат да оцелеят след ядрена атака. Снабдени са с вода и електричество.

Луксозните бункери са построени като мини градчета. Имат така наречените хидропонни градински системи, с които могат да се отглеждат цветя, билки и зеленчуци без почва. Растенията виреят в хранително-базиран разтвор, който може да се състои от вода, перлит, пясък или дребен чакъл.

Компаниите се стремят да направят цели малки градове, а не просто индивидуални бункери. Затова се стараят да осигурят абсолютно всичко, необходимо за оцеляването на човечеството - лекари, учители… Селището ще има театър, класни стаи, клиника, спа, фитнес.

Една от компаниите, които предлагат луксозните бункери е Vivos. Тя е закупила мрежа от 575 бивши военни бункера от 1967 г., които могат да поберат около 5000 души. Богаташите, които искат да се сдобият с подслон преди апокалипсиса, могат да се свържат с интериорни дизайнери и да направят подземните си жилища по свой вкус. Това ще им струва между 25 000 и 200 000 долара.

Компаниите предлагат и уединени места, за онези, които искат да прекарат последните си дни в компанията на тесен кръг от близки. Такъв бункер има в Република Чехия. Мястото е построено през 1984 г., а в момента притежава голяма градина, плувен басейн, спа, кино и винарска изба.

Превод и редакция: TrafficNews