Министрите на външните работи на НАТО подписаха протокола за присъединяване на Черна гора. От днес тя е със статут "наблюдател" по време на срещите на Алианса, а за да стане пълноправен член, договорът трябва да бъде ратифициран от всички държави-членки.
Това е "ясен знак, че държавите в НАТО продължават да поддържат стабилността и сигурността в Западните Балкани", коментира генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг, цитиран от EurActiv преди двудневната среща на външните министри от организацията в Брюксел.
Той отхвърли обвиненията на Москва, че това е враждебен ход спрямо Русия. "Основният принцип е, че всяка нация има право да избира пътя си", каза той. "Всякакви санкции или реакции на Русия са абсолютно неоправдани", каза той.
Според дипломатически източници, на 28-те държави-членки ще ми отнеме около 18 месеца да ратифицират споразумението за присъединяване на Черна гора. Алиансът формално покани малката държава да се присъедини през декември.
Тогава Москва заплаши да прекрати всичките си съвместни проекти с Черна гора, ако тя действително влезе в НАТО, заяви председателят на комисията за сигурност и отбрана на Съвета на Руската федерация Виктор Озеров.
Държавната дума също реагира негативно на поканата. Зам.-председателят на парламента Николай Левичев каза, че ако в Черна гора се появят военни бази на НАТО, държавата ще остане без руски инвестиции. Той коментира, че влизането на Черна гора в алианса ще създаде допълнително напрежение в региона.
Руският външен министър Сергей Лавров нарече всяко разширение на НАТО на изток е "грешка и дори провокация".
Черна гора ще бъде първият нов член на алианса от 2009 г. насам, когато към него се присъединиха Албания и Хърватия. Сърбия остава единствената държава на Балканите, която не се стреми към влизане в НАТО.
TrafficNews.bg