Той дава 80% от месечните си доходи, за да помага на бедните. Той е Питър Табичи - млад учител в един от бедните региони на Кения, чиято усилена работа, отдаденост и вярата, че учениците му са талантливи и заслужават шанс в живота, му донасят престижното отличие Global Teacher Prize.
Питър преподава в средно училище в Pwani, което е част от провинцията Крайбрежна долина в Кения. Мястото е разположено в югоизточната част на страната, по крайбрежието на Индийския океан и е изключително беден регион.
Точно там ежедневните битки са различни - такива, с които хората от развития Запад,не са принудени да се сблъскват - глад, липса на вода, крайна бедност. Където достъпът до образование е лукс.
Именно там, в едно бедно училище, чиято база се намира в окаяно състояние, преподава и 35-годишният Питър.
Образователната институция е претъпкана с деца. По-голямата част от тях са от бедни семейства. Почти една трета от децата са сираци. Другите са с един родител. Нямат средства за учебници, нямат средства за униформи. Деца, които стават жертви на ударите на съдбата, погнала ги твърде рано - наркотици, ранна бременност, отпадане от образователната система, бракове, самоубийства… Деца, които вероятно биха искали да получат по-добър шанс, да започнат отначало, но нямат тази възможност.
Повечето от тях вървят в продължение на 7 км. всеки ден, за да стигнат до класната си стая. Когато вали, това се превръща в невъзможна мисия, защото пътищата са твърде лоши. Освен това, много често регионът страда и от суша, а това води и до глад.
Затова Питър дава 80% от заплатата си в училището. За да даде шанс на тези деца. Да им даде бъдеще.
Имал един единствен компютър, отвратителна интернет връзка, но били достатъчни, за да започне да преобръща животи. Решил да започне училищен клуб, с който да разшири научната дейност, да вдъхнови децата да развиват различни проекти. Към момента 60% от учениците участват в национални състезания. И ги печелят.
В един от проектите учениците представили как растение може да генерира електричество. В друг изобретили устройство, което помага на слепи хора да измерват предмети. Научната дейност в това малко училище постепенно процъфтявала.
Заедно с няколко свои колеги започнал да дава и частни консултации по математика и науки извън часовете, както и през уикенда. Младият учител посещавал домовете на децата, срещал се с техните семейства, за да разбере по-добре предизквикателствата, с които се сблъскват учениците му.
"Най-голямото удоволствие в преподаването е да виждаш как учениците ти израстват, трупат знания, опит, увереност. Стават все по-креативни, продуктивни, допринасят за обществото, а това ми носи най-голяма радост", споделя Питър пред Global Teacher Prize.
Самата награда се връчва за пета поредна година и е в размер на 1 милион долара и се изплаща в продължение на 10 години. Събитието се организира от Varkey Foundation.
"Всеки ден в Африка обръщаме нова страница... Тази награда не признава мен, а младежта на този велик континент. Аз съм тук, заради това, което учениците ми са постигнали. Тази награда им дава шанс. Съобщава на света, че те могат да постигнат всичко, което пожелаят", казва Питър.
Още от категорията