Петролът поскъпва, възстановявайки се частично от загубите от предишните две сесии, когато цената му падна с повече от 6% на фона на тревогата около разпространението на омикрон варианта на коронавируса и опасността от налагане на по-строги мерки за ограничаването му, съобщава Bloomberg.

Международният бенчмарк Брент поскъпва с 1,48% до 69,89 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол West Texas Intermediate нараства с 1,45% до 66,52 долара за барел.

По-късно днес представителите на широкия петролен алианс ОПЕК+ ще вземат решение дали да променят или да запазят своята политика на постепенно увеличение на добива през януари. Тъй като петролните цени се сблъскват с мечи пазар заради африканския щам на коронавируса, трейдърите очакват групата да отложи увеличението в добива, докато заплахата около новия вариант не бъде преодоляна.

На пазара се наблюдава рязко увеличение на волатилността, като търгуваните обеми нарастват, привличайки инвеститорите на дребно.

Петролът поевтиня с повече от 20% от края на октомври досега и заради координирано освобождаване на стратегически резерви, водено от Белия дом. Все по-ястребовият тон на Федералния резерв на САЩ също оказва влияние върху търговията. Основният въпрос, който няма за момента отговор, е дали съществуващите COVID ваксини ще бъдат ефективни срещу омикрон варианта.

„Не мисля, че все още можем да наречем това дъно, докато не разберем ефективността на ваксините, с които разполагаме днес“, коментира Уейн Гордън, стратег в UBS AG Wealth Management. Пазарът вероятно ще остане волатилен в краткосрочен план, а паузата при възстановяването на доставките изглежда като най-вероятният резултат от срещата на ОПЕК+, добавя Гордън.

В САЩ беше потвърден и първият случай на заразен с омикрон щама, докато случаите в Южна Африка нараснаха двойно от вторник. Все пак някои експерти смятат, че поевтиняването на петрола е твърде голямо на фона на реалната опасност за икономическото възстановяване.  Goldman Sachs Group Inc. посочва, че цените са "преекспонирали" въздействието на омикрон щама. Bank of America заяви, че се придържа към прогнозата си за средна цена на петрола от 85 долара за барел през 2022 г., с възможни скокове до над 100 долара, ако въздушният транспорт се възстанови.

Техническите експерти на ОПЕК+ прогнозират, че пазарите са изправени пред излишък през първото тримесечие на следващата година, който, макар и по-малък, отколкото се смяташе първоначално, остава значителен. Резултатът от срещата в четвъртък обаче не е сигурен. Саудитска Арабия е изправена пред натиск от страна на САЩ и други ключови потребители на петрол, за да гарантира, че доставките остават достатъчно изобилни, за да предотврати инфлационния скок. Пренебрегването на този призив може да помрачи и без това влошените отношения на Рияд с Вашингтон.

Междувременно САЩ се придържат към своята стратегия за продажба на количества от своите петролни резерви дори когато цените се понижават с бързи темпове. Американските запаси от суров петрол спаднаха с 909 000 барела през миналата седмица, което е по-малко от очакванията на експерти, анкетирани на Bloomberg. Запасите от нарастват с повече от 4 милиона барела.