Магистратите в България признават наложените в чужди държави наказания само ако съответното нарушение е такова и според родното законодателство.
Ако някой иска да поспи на спирка на обществения транспорт в Холандия например, със сигурност ще бъде глобен. Ако не я плати и е гражданин на ЕС, глобата ще пристигне за потвърждаване в съд по местоживеене. Тъй като в България за спане по спирките не се глобява, наказанието няма да бъде изпълнено.
Такъв казус е разглеждан в окръжния съд в Кърджали, където пристигнало решение за финансова санкция от 110 евро, наложена на български гражданин от холандски съд.
Жителят на Кърджали е наказан заради нарушение на общинската наредба за обществения ред, защото е открит в 3:15 ч да спи на трамвайна спирка.
В Холандия е забранено да се стои без основателна причина, и така да се нарушава редът, във входовете на обществени и жилищни сгради, в телефонни кабини, чакални за обществени превозни средства, паркинги за автомобили, за велосипеди или на други подобни общественодостъпни места, както и те да бъдат замърсявани или използвани за цел, различна от тази по предназначение.
Българският съд обаче отказал да признае и изпълни решението за глобата. Съгласно Закона за признаване, изпълнение и изпращане на решения за конфискация или отнемане и за налагане на финансови санкции, постановени в държава - членка на ЕС, се признават и изпълняват у нас само ако съответното нарушение или престъпление е такова и по родното законодателство.
Случаи, в които нашите съдилища не признават глобите, наложени от чужди съдебни или административни органи, не са рядкост.
Двойна наказуемост не се изисква за нарушение правилата за движение по пътищата, контрабанда на стоки, заплахи и насилие срещу лица, кражба и др.
Спане на спирка е нарушение по холандското законодателство, но не е престъпление или административно нарушение и по нашето. Не е такова и по наредбата за обществения ред и в община Кърджали, заради което глобата не е призната.
С 500 евро глоба и още 100 евро разноски по делото се разминал и мъж от Враца. Той е хванат в Словения с телескопична палка. Полицаи го спрели за проверка през нощта в град Целйе и видели, че носи телескопична палка. Според Закона за оръжията на Словения телескопичната палка е забранена, води се оръжие от категория А и пренасянето му не е разрешено. В България обаче това нито е престъпление, нито административно нарушение, затова врачанинът се разминал с глобата.
28-годишен от Девин също отървал санкция - съдът в английския град Петербороу му наложил наказание от 405 паунда. Според магистратите без разумно основание родопчанинът карал колело на забранени обществени места, което е нарушение на Закона за антисоциално поведение, престъпления и поддържане на реда.
Окръжният съд в Смолян отказал да признае глобата, защото деянието не е престъпление или административно нарушение според законите у нас.
Съгласно информацията, предоставена на Министерството на правосъдието от окръжните съдилища, през 2018 г. са разгледани 678 преписки за признаване и изпълнение на решения за налагане на финансови санкции, постановени от органите на друга държава от ЕС. Увеличението за 2018 г. е с около 33% в сравнение с 2017 г., отговориха на запитване на "24 часа" от министерството.