Борис Джонсън обяви оставката си като лидер на управляващата партия, което е начало на процеса за избор на нов британски министър-председател. Той беше изоставен от министри и депутати от неговата Консервативна партия, които казаха, че вече не е годен да управлява след дълга поредица от скандали.

Борис Джонсън: Ще подам оставкаНад 50 представители на британското правителство също се оттеглиха

Аферата "Пинчър"

Масовите оставки от правителството тази седмица последваха обвиненията на бивш висш държавен служител, че кабинетът на Джонсън е дал невярна информация относно минали обвинения в сексуален тормоз срещу депутата Кристофър Пинчър.

През февруари Джонсън назначи Пинчър за заместник на главния организатор на депутатите на партията, давайки му ключови отговорности. Миналата седмица Пинчър беше отстранен, след като призна, че е накарал други хора "да се чувстват неудобно" по време на пиянска вечер в елитен лондонски клуб на консерваторите. Впоследствие стана ясно, че Пинчър е бил обект на обвинения в сексуален тормоз в миналото, пише dnevnik. 

От кабинета на Джонсън първоначално казаха, че премиерът не е бил запознат с конкретни минали обвинения срещу Пинчър. Въпреки това в понеделник старши бивш държавен служител Саймън Макдоналд разпространи писмо, в което казва, че е разследвал обвиненията през 2019 г. и е потвърдил оплакванията.

"Партигейт"

Терминът Partygate бе измислен, за да опише скандал с партита, организирани в правителството, включително в собствения офис на Джонсън на "Даунинг стрийт", за които беше установено, че са нарушили тогавашните строги правила, забраняващи групови събирания заради COVID-19.

Самият Джонсън беше глобен от полицията за присъствие на парти за рожден ден и беше принуден да се извини на кралица Елизабет, след като стана ясно, че персоналът е купонясвал в резиденцията му в навечерието на погребението на съпруга й принц Филип през април 2021 г. Тя седеше сама на погребението, тъй като близостта между участващи в събитие на закрито беше забранена.

Доклад на висш държавен служител съдържа осъдителен отчет за поредица от незаконни партита по време на локдаун, като подробно описва случаи на прекомерна консумация на алкохол и ексцесии от персонала.

Парламентът все още разследва дали Джонсън е заблуждавал законодателите многократно, когато отрича да е знаел за незаконни партита. Джонсън казва, че по това време искрено е вярвал, че събиранията не нарушават закона, но сега признава, че е грешал.

Други сексуални скандали

Консерваторите на Джонсън бяха засегнати от други скандали на депутати, обвинени в сексуални нередности, включително два, които доведоха до подаването на оставка на депутатите. И в двата случая консерваторите загубиха последвалите извънредни избори, проведени миналия месец.

Консервативният депутат Имран Ахмад Хан подаде оставка, след като беше признат за виновен в сексуално насилие над 15-годишно момче. Нийл Париш, друг депутат от Консервативната партия, подаде оставка, след като призна, че е гледал порнография на телефона си в Камарата на общините два пъти, в "момент на лудост".

Друг депутат от Консервативната партия е арестуван по подозрение в изнасилване, сексуално насилие и други престъпления. Депутатът беше пуснат под гаранция през май и не е идентифициран в медиите, за да се защити самоличността на предполагаемата жертва.

Аферата "Оуен Патерсън"

Миналата година комисията по етичните стандарти на парламента препоръча временно отстраняване на консервативния законодател и бивш министър Оуен Патерсън за 30 дни, след като установи, че е извършил "фрапиращ случай на платена адвокатска дейност", като е лобирал от името на компании, които са му платили.

Първоначално консерваторите гласуваха в парламента за спиране отстраняването на Патерсън и преразглеждане на процеса на разследване на законодатели. След обвиняващи го публикации в медиите Патерсън подаде оставка и правителството се отказа от предложените промени. Консерваторите загубиха изборите за мястото на Патерсън.

Разследване на ремонт

След ремонт на апартамента на Джонсън на "Даунинг стрийт" - ръководен от дизайнер на знаменитости и включващ златни тапети - британската избирателна комисия глоби консерваторите със 17 800 паунда за това, че не са докладвали точно даренията за плащането му.

По-късно съветникът по етика на Джонсън разкритикува премиера, че не е разкрил някои съобщения, разменени с донора. Той обаче заключи, че Джонсън не е излъгал умишлено за съобщенията.