
„Прогнозите, които идват от Кремъл, са одобрението към Путин да бъде до 80%. За останалите кандидати се дават по 5%. Така за протестния вот остават около 10% и така изборният процес завършва. Гласуването в рамките на три дни беше изпробвано по време на референдума, след който бяха внесени конституционни промени. Те позволиха президентските мандати да бъда прекъснати и се отвори възможността Владимир Путин да се яви на избори за пети мандат", коментира пред bTV Валерий Тодоров, бивш кореспондент в Москва.
„Една от причините да се гласува в три дни, е максимално количество хора да отидат до урните. Свое влияние оказва и фактът, че ще се гласува и в окупираните територии в Украйна. За всеки случай „оспорвани" и „непредсказуеми" не са епитетите, с които можем да определим тези избори в Русия", посочи бившият зам.-министър на външните работи Любомир Кючуков. По думите му едва ли може да се говори за непризнаване на вота. "Има такива призиви, но това ще бъде политически много трудно, а и няма да има никакво практично значение за Русия", заяви още той.
"За мен по-интересен е отсъстващият опонент - Борис Надеждин, който беше лишен от право да участва. Той беше и единственият от кандидатите, който се обявяваше открито срещу войната в Украйна", посочи Кючуков.
"Никой няма шанс на тези избори - разбира се, това е ясно изначално. Но там ставаше дума за друга тема и позиция, а това можеше да легитимира антивоенната тема и антивоенното говорене. В Русия има консолидация в условията на война и докато има война, Путин ще печели избори", допълни той.
„Навални беше опозиционният лидерът, който можеше да обере най-много гласове. Той го показа и на кметските избори в Москва, когато получи 27,4% от гласовете на избирателите. Това не е постигал никой от опозиционните кандидати и беше реална заплаха", коментира Валерий Тодоров.
Още от категорията

Първо неделно обръщение на новия папа Лъв XIV

Токсичен облак над Барселона, 150 000 души са блокирани

Акценти








От БСП няма да подкрепят референдум за еврото
