България заема четвърто място в Европейския съюз по доход на домакинствата за периода от 2014 до 2024 г.
Реалните доходи на българските домакинства са нараснали с 45%, като по този показател страната ни изостава само от Румъния, Унгария и Хърватия, където ръстът е съответно 76%, 55% и 51%.
Доходът на домакинствата показва колко средства те имат на разположение за харчене или спестяване. Показателят се изчислява след приспадане на данъците върху доходите и пенсионните вноски. Той включва и стойността на услугите, като образование и здравеопазване, които домакинствата получават безплатно от правителствата и нестопанските организации.
Въпреки че България остава след Румъния по ръст на доходите на домакинствата, водещи политици в северната ни съседка признават, че след приемането на еврото София е истинският победител в конкурентната надпревара, започнала още с предприсъединителните преговори за ЕС.
За постигнатия успех говори и фактът, че за периода 2014-2024 г. доходите на домакинствата средно за ЕС са нараснали със 17%, а за Еврозоната с 14%.
"Шампион по антирастеж" е Швеция, която е на дъното на класацията с ръст от едва 5%. Към нея се присъединяват Австрия и Италия, всяка с по 8%.
Доходите на домакинствата в големите икономики Германия и Франция се увеличават съответно с 13% и 12%, което остава под средното ниво за ЕС.
Още от категорията
Виж всички
Виктор Орбан нарече Украйна "враг" в своя предизборна реч
Заловиха българин с хероин за милиони в Гърция