Турция започна нова фаза в реставрацията на 1500-годишната църква, превърната в джамия, „Света София“ в Истанбул.

Фокусът е поставен върху укрепването и основния и всички останали куполи на паметника на религиозната архитектура. Целта е да бъде предпазен от въздействието на големи земетресения, каквито се очакват в мегаполиса. Докато подменят износените оловни покрития и надграждат стоманената рамка, богослуженията в храма няма да спрат.

Голям кулокран на източната фасада улеснява транспортирането на материали, придавайки по-голяма скорост на ремонта, съобщава Euronews Bulgaria.

„Завършихме основната работа по четирите минарета и основната конструкция. Сега навлизаме в нова фаза. Планираме да извършим най-сериозната и всеобхватна статична интервенция и реставрационни дейности от 150 години насам за укрепването на тази уникална структура“, заяви д-р Мехмет Селим Октън, строителен инженер.

Различни структурни елементи на сградата, включително щети, нанесени от пожари и земетресения през X и XIV век, ще бъдат обстойно изследвани, за да се прецени как да бъде най-ефективно защитен паметникът.

През 2023 г силен трус с магнитуд 7.8 разтърси Южна Турция, причинявайки опустошителни щети и смъртта на повече от 53 000 души. Истанбул се намира близо до няколко разлома и е потенциално застрашен от мощно земетресение със сила над 6 по Рихтер.

Построена като църква през 537 г от византийския император Юстиниан, „Света София“ е превърната в джамия със завладяването на Константинопол от османските турци през 1453 г.

Кемал Ататюрк, основателят на съвременна Турция, я превръща в музей през 1934 г.

С решение на Държавния съвет на Турция от 2020 г и с указ на президента Ердоган, предназначението на сградата отново е променено на джамия.

Процесът на реставрация ще бъде максимално прозрачен, гарантира Министерството на културата.