Присъствието на Олимпиадата в Париж на двама боксьори, които бяха дисквалифицирани от миналогодишното световно първенство, съживи дискусията дали спортисти с разлики в сексуалното развитие (DSD) трябва да се състезават в състезанието при жените, пише Ройтерс.

Какво е DSD?

Разликите в сексуалното развитие са група от редки състояния, включващи гени, хормони и репродуктивни органи. Някои хора с DSD са отгледани като жени, но имат XY полови хромозоми, нива на тестостерон в кръвта в мъжкия диапазон и способността да използват тестостерона, циркулиращ в телата им.

Защо това е проблем в спорта?

Спортните категории за жени съществуват в повечето спортове като признание за ясното предимство, което преминаването през мъжкия пубертет дава на спортистите.

Това предимство не е само чрез по-високи нива на тестостерон, но и в мускулна маса, скелетно предимство и по-бързи мускули.

В бойните спортове като бокса, това може да бъде сериозен проблем за безопасността.

Какъв е проблемът на Олимпиадата в Париж?

Боксьорките Imane Khelif и Lin Yu-ting на миналогодишното световно първенство в Ню Делхи се развалиха от правилата за допустимост на Международната боксова асоциация (IBA), които не позволяват на спортисти с XY хромозоми да се състезават в състезания за жени.

Хелиф от Алжир беше дисквалифицирана часове преди двубоя си за златен медал в Ню Делхи, докато двукратната световна шампионка от Тайван Лин загуби бронзовия си медал, след като и тя не успя да изпълни критериите.

Защо им се позволява да участват на Олимпиадата?

IBA беше лишен от статута си на глобален ръководен орган за бокс от Международния олимпийски комитет (МОК) през юни миналата година поради неуспеха си да завърши реформите в управлението, финансите и етичните въпроси.

Следователно МОК провежда състезанието по бокс на Игрите в Париж, както направи на Олимпиадата в Токио, и се прилагат неговите правила за включване на спортисти с DSDs и полово разнообразие в състезанието за жени.

Най-новите насоки на МОК, отваря нов раздел издаден през 2021 г. се посочва, че включването трябва да бъде по подразбиране в такива случаи и че спортистите трябва да бъдат изключвани от състезанието за жени само ако има ясни проблеми с справедливостта или безопасността.

"Федерациите трябва да създадат правила, за да гарантират, че има справедливост, но в същото време с възможността всеки да участва, който иска. Това е труден баланс", каза говорителят на МОК Марк Адамс във вторник.

„В крайна сметка всичко зависи от експертите за всяка дисциплина. Те знаят много добре къде има предимство и ако това е голямо предимство, то това очевидно не е приемливо. Но това решение трябва да се вземе на това ниво.“

Има ли подобни случаи на Олимпиадата в Париж?

Капитанът на женския футбол на Замбия Барбра Банда беше изключен от Купата на африканските нации през 2022 г., след като не успя да издържи тестовете за допустимост на пола на Конфедерацията на африканския футбол (CAF).

24-годишната наистина беше капитан на страната си на миналогодишното Световно първенство за жени и в неделя отбеляза хеттрик в първото полувреме на загубата им с 6-5 от Австралия на Олимпийските игри в Париж.

ФИФА, която организира олимпийското футболно състезание, все още използва правила, публикувани за първи път през 2011 г. Те гласят, че само мъже имат право да играят в състезания за мъже и същото за жените. ФИФА преразглежда своята политика, но няма график за завършване.

Какво се случва в другите спортове?

Двойният олимпийски шампион на 800 метра от Южна Африка Кастър Семеня несъзнателно е в центъра на този въпрос повече от десетилетие.

През последните няколко години ръководните органи на атлетиката, колоезденето, плуването и ръгби съюза затегнаха своите разпоредби, за да изключат онези, които имат предимството да преминават през мъжки пубертет, от някои или всички женски състезания.

Семеня няма право да се състезава на дистанция между 400 метра и миля от 2018 г., освен ако не поддържа по-ниски нива на тестостерон, което изисква лекарства.

Тя се яви пред Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) през май, за да продължи оспорването си срещу Световната атлетика. Случаят все още се разглежда.

Какво казва МОК за боксьорите?

МОК защити решението си да позволи на двамата боксьори да се състезават.

„Просто бих казал, че всички, които се състезават в женската категория, спазват правилата за допустимост на състезанието“, каза говорителят на МОК Адамс във вторник. „Те са жени в паспортите си и е посочено, че е така.

Какво казват другите боксьори?

„Ако говорите за битка с истински мъж, тогава не, не съм готин в битката с мъж. Но в техния случай не мога да кажа конкретно за тях, защото не знам техния сценарий или ситуация,“ Австралийската боксьорка Тиана Ечегарай каза в сряда.

„Биологично, генетично те ще имат повече предимства, а в бойните спортове това може да бъде опасно“, каза австралийската боксьорка Кейтлин Паркър.

„Мисля, че тя е много силна боксьорка. Има добри шансове да спечели. Имам й доверие. Тя е много уверена“, каза съотборничката на Лин в Тайван Чиа Уей Кан.

МОК за трансбоксьорките: По паспорт са жени, за нас това е достатъчноСкандал се породи в боксовите среди по време на Олимпийските игри в Париж

България скочи срещу "мъжете", които бият жени на ОлимпиадатаСтраната ни е сред първите, които се обявиха против участието на трансджендъри в бокса

Боксьорката Светлана Станева ще се изправи срещу джендър боксьора Лин Ю-тин на ОлимпиадатаБългарката се класира за четвъртфиналите в категория до 57 килограма