По-малко от месец след като новият президент на БФС Георги Иванов-Гонзо се закани да бъде безкомпромисен с лицензирането на стадионите у нас, трети футболен терен се оказа негоден, пише 24 часа. Става въпрос за този на първия изцяло нов стадион “Христо Ботев”. По ирония на съдбата на него домакинства “Хебър”, защото тревата на стадион “Георги Бенковски” също е в окаяно състояние. Към това трябва да се прибави и “Христо Ботев” във Враца. Заради соления въздух всеки знае, че край морето на “Тича” и “Спартак” също има сериозни проблеми.
Тревата на стадион “Христо Ботев” в Пловдив е болна и в момента я лекуват с препарати за растителна защита. Това съобщи за “24 часа” Атанас Чилингиров, който надзираваше реконструкцията на “Колежа” от страна на община Пловдив.
За изграждането на тревно покритие, на автоматизирана поливна система и помпена станция на терена беше обявена отделна от строителството обществена поръчка, спечелена през 2022 г. от “Уни Грийн” ДЗЗД. Стойността на договора е 265 900 лв. без ДДС. В това обединение, специално направено за стадиона, влизат столичната “Уни 47” ООД, в която Петър Василев Василев държи 50%, Чавдар Иванов Николов - 49%, и Георги Йорданов Колев - 1%, бургаската “Грийн гейм” ООД, в която по 50% от капитала държат Стоян Нанков Нанков и Любослав Ивов Станков, и шуменската “ВИЕС Инженеринг” ООД, в която съдружници са Стефан Павлов Стефанов (36%), Елена Миткова Станчева (32%) и Ирена Стефанова Стойнева (32%).
Болестта е влязла на първия мач от първенството. Тя вече е овладяна. За двубоя с “Хебър” е бил насипан пясък и заради това теренът е изглеждал олисял, но той ще падне надолу. Високите нощни температури в Пловдив и фактът, че стадионът вече е затворен с четири козирки, също са допринесли за проблема. Вътре в чашата ставал задух и няма обдухване на тревата, което също си е проблем, който явно не е предвиден.
“Ангажиментът беше изпълнен качествено, но договорът изтече и за поддръжката на тревата отговаря наемателят на стадиона - ПФК “Ботев”. Бяхме на инспекция миналата седмица, защото общината е собственик на съоръжението, и ни казаха, че някаква болест е тръгнала по тревата. Увериха ни, че са взели мерки и пръскат с препарати”, допълни Чилингиров. Предстоят още проверки на състоянието на тревното покритие от страна на община Пловдив.
Атанас Кабов се чудеше откъде да бие корнер и съдията Васил Минев бе принуден с пяна да направи необходимото по правилник, за да се изпълни корнерът правилно.
Проблемът наистина е сериозен, защото точно “Христо Ботев” е заявен за двубоя със Северна Ирландия от Лигата на нациите на 8 септември.
Там има още един проблем, след като не са изпълнени някои препоръки на специалния пратеник на УЕФА, който бе на контролата с Иран на същия стадион и трябваше да даде окончателната оценка за съоръжението. От евроцентралата са твърди в своята политика, за разлика от БФС, който много държи на препоръките си.
Стадион “Христо Ботев” е първото изцяло ново съоръжение у нас от средата на миналия век. В момента най-близо до завършването си на своя стадион е “Лудогорец”, като единствено остана сектор “А” да бъде съборен и оправен.
Продължава и възстановявянето на стадион “Локомотив” в Пловдив.
ЦСКА също започна ново съоръжение на мястото на легендарния “Българска армия”.
Най-голямата пречка при стадионите се оказва тяхната собственост. Повечето са общински, но има и един куп държавни като “Георги Аспарухов”, “Септември” и “Локомотив” в София.
Единственият собствен стадион в България е на “Славия”, където общината в столицата е акционер във футболния клуб през скандално известното дружество “Софийски имоти”.
Още от категорията
Федерацията по борба с позиция след бойкота на Държавното