През годините са излизали много на брой спортни екранизации. Малко от тях обаче са докоснали хората по начин, който може да размекне дори скала. Някои от най-големите имена на Холивуд са се превъплъщавали десетилетия наред в спортисти и треньори.
Ето ги и тях:
№10 – ”Квадратна миля”
Дрю Джейкъбс живее в предградието и мечтата му е да се оттърве от бедността и да тича, за което има талант още от малък. Животът му обаче е свързан с майка му и брат му, който е престъпник. Единствената надежда на момчето да се измъкне, е спечелвайки лекоатлетическия шампионат и стипендия за университет. Съдбата го среща със съседа му Колман (Ричард Дженкинс), който е бивш шампион и треньор. Той ще го научи, че преди всичко най-трудното състезание е срещу самия себе си.
№9 – Бягство към победата”
Група военнопленници, тренирани и представлявани от Джон Колби (Майкъл Кейн), се съгласяват да изиграят демонстративен мач срещу немски отбор. В крайна сметка пленниците могат да напуснат нацисткия лагер само за да изиграят мача: от тях се очаква да се върнат в него след двубоя. По време на мача е постигнат равен резултат след страхотно представяне на Луис Фернандес (игран от Пеле), Карлос Рей (Освалдо Ардилес) и Артър Хейс (Джон Уорк). Американският войник Робърт Хеч (Силвестър Сталоун) играе ролята на вратаря и демонстрира изключителни спасявания, включително спасена дузпа в последните минути, попречила на нацистите да спечелят. Някои от членовете на отбора планират бягство на полувремето (предвождано от Хеч), но останалите от тима (водени от Ръсел Осман) казват: “Но ние можем да победим!” По този начин, дори само за 90 минути, пленниците имат шанса да защитят честта си.
№8 - ”Проклетият Юнайтед”
Филмът представлява поглед върху 44-дневното пребиваване на Брайън Клъф на поста треньор на Лийдс Юнайтед. Поемайки един от най-добрите английски футболни клубове, някога успешният мениджър Брайън Клъф (Майкъл Шийн) с острия си подход и явната неприязън към мръсния стил на игра на футболистите, дава да се разбере, че ще има търкания. Един бърз поглед на по-ранната му кариера би могъл да обясни както враждебността му към предишния мениджър Дон Реви, така и колко много му липсва дясната му ръка Питър Тейлър.
№7 – ”С пълна газ”
Историята разказва за легендарното съперничество от 70-те години във Формула 1 между Ники Лауда и Джеймс Хънт. Събитията се фокусират върху техните напълно различни стилове на и извън състезателната писта. Любовните им животи и изключително силната и за двамата 1976-та година, в която те рискуват всичко за да се сдобият с най-високото отличие – световната титла. В ролите на Хънт и Лауда се превъплъщават съответно Крис Хемсуърт и Даниел Брюл.
№6 – ”Разяреният бик”
Филмът е съсредоточен върху живота на боксьора Джейк Ла Мота. Яростта на Разярения бик, както го наричат, е толкова голяма, че го правят буквално неуязвим на ринга. Същата тази ярост обаче кара Джейк да бие жена си и брат си Джоуи и да подкара живота си по пътя на саморазрушение, гняв и параноя. Партньорството между Де Ниро и Скорсезе в тази продукция се смята за най-добрия им съвместен филм. Първият е брилянтен в ролята на шампион по бокс, чиито животински инстинкти често взимат превес в поведението му. А бруталните сцени на ринга и до днес са пример за натурализъм в киното.
№5 – ”Али”
Уил Смит се нагърбва с тежката задача да се превъплъти в ролята на Най-великия – Мохамед Али в този биографичен филм. Действията се развиват в периода 1964 – 1974 година, в който напористият атлет превзема всички възможни върхове в спорта си, запознава се с бъдещата си съпруга (Джейда Пинкет-Смит), жени се за нея, приема исляма и се опълчва срещу политиката на правителството на Съединените щати, като отказва да се запише доброволец за войната във Виетнам.
Именно поради политически причини световната му титла бива отнета през 1967-а, състезателните му права са спрени, но шампионът се завръща през 1971-а, както и короната си, като се изправя в двубой срещу Джордж Форман през 1974-а в Заир.
Али се превръща в символ на пoтъпканите права на афроамериканците. Скоро след приключването на кариерата си, през 1984-а се разболява от Паркинсон. Това не спира Шампиона на народа да участва в многобройни благотворителни кампании, да създаде такива и да дари милиони долари на нуждаещите се по света. Избран е за спортист №1 на XX век.
№4 – ”Всяка една неделя”
Няма спор - спортният свят с неговите специфични закони и пикантни подробности е превъзходен изходен материал за филмов спектакъл. Оливър Стоун не отказва на почитателите си такъв спектакъл, но филмът му не е само това. Тръгвайки от екзотиката (за европейския зрител, разбира се) на спорта, изведен в ранг на национален мит в Щатите, авторът на филма предлага завладяваща драма, която се докосва до същината на американското общество и по същество представлява особен вид диагноза на сегашното му състояние. Зад скандалите и интригите прозират далеч по-мащабни измерения на изяви, човешки постъпки, нравствени модели, отколкото страстите, свързани единствено с победата на любимия отбор. Заслугата на Оливър Стоун е в умението му да обедини пъстрия материал и множеството персонажи в единен спектакъл с напрегнато разгръщащо се драматично напрежение, със запомнящи се образи и характери. Разбира се, не бива да се пренебрегва мощното присъствие на големите холивудски звезди в този, уж "спортен" филм - Ал Пачино, Камерън Диас, Денис Куейд и Джеймс Уудс. Те наливат допълнителна сила на разказа, който провокира у зрителите стремеж към по-мащабни обобщения и размисъл за състоянието на обществото, в което живеем. Или иначе казано - филмът разказва история, свързана с американския футбол, в която са представени различни слоеве на обществото и спорта - гладиаторите по стадионите, техните треньори и често пъти пренебрегвани семейства, алчните собственици на отбори и запалянковците, мечтаещи да вкусят от славата и блясъка на своите любимци.
№3 – ”Шампионът”
Били Флин (Джон Войт), бивш шампион по бокс, сега е треньор на коне. Той изкарва достатъчно пари за отглеждането на малкия си син Ти Джей, за който получава попечителство след като жена му Ани го напуска преди седем години. Ти Джей боготвори шампиона, който подготвя завръщането си на ринга, за да осигури на момчето си по-добро бъдеще. Но внезапно Ани се появява отново...
Филмът показва решителността на един баща, който е готов да жертва себе си в името на детето си.
№2 – ”Гол”
Когато 10-годишният Сантяго Муньес емигрира от Мексико в САЩ, той взима със себе си само две неща – футболна топка и изпокъсана снимка от Световното първенство на ФИФА.
Очакват го множество премеждия, любов, загуби, трагедия и триумфи, но постепенно, от никому неизвестен бедняк, Сантяго успява да се издигне до футболна звезда в отбора на „Нюкасъл Юнайтед”.
Световноизвестни футболисти, истински мачове, огромни стадиони – „Гол!” е най-реалистичният филм за футбол, който някога е правен. Това е историята на едно момче тръгнало от нищото, стигнало върха, след което пропаднало в емоционална бездна, преди отново да се изправи и постигне целите си.
№1 – ”Роки”
Несъмнено най-вдъхновяващият спортен филм, правен до този момент. Номиниран за 10 награди оскар и носител на наградата за най-добър филм, "Роки" успява да вдъхнови цяла една нация с прекрасна музика, невероятни битки и четирима актьори номинирани за Оскар!
И критици, и зрители са във възторг от историята на обикновен човек, който успява напук на всички обстоятелства.
Роки (Силвестър Сталоун) се бие за любов, слава и чест, но животът му е в задънена улица. Но когато съдбата го изправя срещу световния шампион тежка категория Аполо Крийд, Роки осъзнава, че има само един шанс – една възможност да спечели мача и да промени живота си!
А това, което можем да научим от неговия живот е, че не е важно колко силно удряш. Важното е колко удари можеш да понесеш, и да продължиш напред.
TrafficNews.bg