Започна Държавния личен отборен шампионат по борба за мъже и жени, който се провежда в зала "Колодрума", а организатор е пловдивският клуб "Тракиец". Вчера се проведоха срещите при класиците.

На официалното откриване присъстваха началникът на отдел „Спорт и младежки дейности” Иван Запрянов и председателят на Комисията по спорт и младежки дейности в Общинския съвет Ерол Садъков.

Подобно събитие не се е провеждало от 2016-та година в Пловдив.

Заявките са от 40 клуба, а участниците са над 400.

Симеон Станкович донесе отборната титла за „Васил и Георги Илиеви“ (Кюстендил) в класическата борба, след като в последната финална среща при 130-килограмовите успя да обърне резултата на първенството в зала „Колодрума“ в Пловдив.

Участникът в реалити шоуто „Игри на волята“ изоставаше с 1:2, но в последните минути прояви характер и взе победните две точки срещу Игнат Миленов (“НСА – Васил Левски”).

За „Васил и Георги Илиеви“ шампиони станаха още Недялко Петров (60 кг) и Августин Спасов (63), а Константин Стас (67 кг), Илиян Василев (72), Михаил Мелехов (97) се окичиха с бронз.

Така кюстендилският тим взе отборния трофей „Атанас Комшев“ със 160 точки, за първи път от 2009 година.

При загуба за Станкович 2 Валери Райчев и тимът на Кюстендилшампион ставаше тимът на „Левски“, който остана втори в подреждането със 156 точки.

Трети е съставът на „Ботев-93“ (Враца) със 147 точки.

Стефан Стефанов пък донесе дебютна титла за „Септември“ (София) при мъжете, след като на финала при най-леките до 55 кг победи Йордан Топалов (“Левски”) с 8:5. Преди това той спечели две срещи без да даде точка.

Александър Костадинов, европейски шампион при мъжете и двукратен №1 в света при юношите, пък изигра последната си среща, само месец преди да навърши 36 години. И се оттегли от спорта с медал, макар и сребърен.

Бившият национал стигна до финала в категория до 72 кг след три победи – над Димитър Стефчев (4:1), Вили Димитров (7:0) и Николай Дзезов (9:0). А в решителната схватка отстъпи единствено на Иво Илиев, трети на европейското до 23 г., с 1:4.

След последния съдийски сигнал Костадинов остави кецовете и на тепиха и ознаменува края на кариерата си със салто.

Шампионът Иво Илиев също бе убедителен. До финала състезателят на ЦСКА също взе три победи – над Илиян Василев (10:0), Радослав Димитров (9:0) и Петър Горняшки (5:2).

Баща и син пък стъпиха на стълбичката.

Димитър Георгиев, който преди месец стана пети на европейското до 23 г., взе сребро в категория до 67 кг, след като на финала отстъпи пред опитния Никълъс Сулев с 1:11. Преди това талантът взе три убедителни победи – над Луко Стефанов (10:0), Петър Червенков (8:0) и Константин Стас (14:5).

Неговият баща Юлиян Георгиев, който е и селекционер на националния отбор за юноши, президент и треньор на „Ботев-93“ (Враца), пък взе бронз в категория до 97 кг.

В малкия финал той се наложи над друг треньор от клуба – Мартин Иванов с 9:0.
На старта в категория играещият треньор преодоля Дейвид Янаков с 8:0, след това победи със същия резултат и Асен Табаков, но на четвъртфиналите не успях срещу Калоян Иванов (“Левски”) – 0:8. Съперникът му е шампион при юношите от 2023-а, а през януари взе и титлата при мъжете в отсъствието на Кирил Милов.

Калоян се окичи със сребро, като на финала отстъпи пред друг представител от „Ботев-93“ (Враца) – Йоан Димитров с 2:3.

Йоан пък стана шампион след други 4 победи, две от които служебни. Първо преодоля Николай Лютов, после и Христомир Пиронков, като и двете срещи спечели с по 8:0.

Убедителено шампион стана Стоян Кубатов, който се бори в по-горната категория до 77 кг. Петият от последното световно първенство спечели 4 срещи, даде само една точка, а на финала съперникът му Атанас Колев не излезе.

С титла триумфира и Росиан Дермански без да даде точка в 4-те срещи при 82-килограмовите - над Николай Стефанов (9:0), Дейвид Димитров (7:0), Теодор Домозинов (9:0) и Андрей Атанасов (9:0).

Юношата Гриша Назарян (ЦСКА) пък взе бронз в категория до 67 кг след три категорични победи. В малкия финал за отличието най-малкият син на олимпийския шампион Армен Назарян се наложи над Георги Аначков с 11:4. А на старта в категорията преодоля с 8:0 Радослав Александров, после и Владислав Славчев (11:0), а на полуфинала загуби с минимална разлика от Никълъс Сулев (1:3).

130 кг Симеон Станкович – Игнат Миленов 3:2

Днес битките продължават с мачовете при жените, които стартираха от 10:00ч. в зала "Колодрума", а входът е свободен.

В събота шампионатът завършва с мачовете при свободняците.

Снимки: БФ Борба, Start-Photo.bg