Управителният съвет на федерацията по тенис проведе днес в Пловдив общо събрание. След неговия край се проведе брифинг за медиите.
Президентът на федерацията Стефан Цветков отсъстваше от събранието, но се включи чрез видео връзка.
Турнирът от най-висока категория в българския тенис София оупън ще се състои и през тази година. Турнирът ще започне на 27 септември, въпреки големите трудности и конкуренцията на големи европейски държави.
Ще се проведат общо шест турнира (по три за мъже и жени) от сериите ITF World Tour във вилно селище Санта Марина край Созопол. Ще има турнир от същата категория и във Варна, а също така през лятото ще се проведат и две или три нови UTR турнира, чиито домакини ще се определят допълнително.
Общият бюджет на БФТ за 2021 г. е в размер на 2.1 млн. лв. От тази сума постъпленията от спортното министерство (ММС) са в размер на 922 000 лв., а останалите са средства, осигурени от БФТ.
По собствено желание Цветан Михов беше освободен на УС на федерацията и на негово място беше приет Веселин Балевски, който е бивш футболист на Локомотив Пловдив.
Като един от най-важните опорни стълбове в работата на БФТ бе посочен Българският национален тенис център (БНТЦ). В момента се провеждат преговори с ММС за 20-годишен договор за ползване на БНТЦ, като ще се направи пълен реорганизационен план за работата на Центъра, за да се превърне той в истински дом на тениса. Целта е да се направи по-сериозна инвестиция, за да отговаря на съвременен европейски център и да има условия като на децата от големите европейски страни. Допълнително ще бъдат направени три изкуствени корта, които да се използват целогодишно.
Бяха приети и промени в устава. Сред тях бе присъединяването към Антидопинговата конвенция и прилагане на юрисдикцията на Спортния арбитражен съд (CAS) в Лозана, а също и решението, че падел тенисът и електронните тенис спортове ще бъдат администрирани от БФТ. От края на април българската федерация по тенис вече е и член на Международната падел федерация (IPF).
Дългосрочна цел от председателя на федерацията Стефан Цветков е подмладяване на УС. Като с приоритет ще бъдат тенисисти, които са приключили кариерата си и са се отдали на бизнеса, за да помогнат на федерацията. Регионалните структури да бъдат променени. Клубовете по места ще имат пълно съдействие от целия опит на федерацията.
Стартира и програма "Тенис в училище", която трябва да започне от следващата учебна година. За момента близо 30 училища могат да стартират този проект. Като целта е да се обхванат и училища, в които няма тенис кортове. Предложението е часовете да бъдат като трети допълнителен час по физическо.
"Взаимствали сме от международната федерация. Червени, оранжеви и зелени нива. Те се характеризират освен с малките ракети пособия и с малки размери на кортовете и с по-меки топки. Това дава възможност децата да се реализират на по-голяма плътност. Да може да се реализира игровия метод в подготовката, което е условие за по-голям интерес към спорта. Ще се разчита най-много на този подход с облекчени ракети, топки и намалени размери. Важното е да усетят децата особеностите на играта и да се предизвика техния интерес", разясни Марияна Ненова от федерацията каква е целта на програмата.
Вицепрезидентът на федерацията д-р Георги Крумов припомни, че тенисът е в топ 3 на най-масовите спортове в България и през миналата година цели трима са били призьорите в церемонията за Спортист на годината. Цветана Пиронкова спечели отличието, Григор Димитров стана номер 1 на феновете, а отборът ни за АТП Къп стана отбор на годината.
Още от категорията
Феномен! Карлос Насар стана световен шампион, направи нещо уникално и подобри поредни рекорди