Най-старият турнир вече чука на вратата. Затова решихме да ви представим интересни факти, свързани с него:
11:05 ч.: Най-дълго продължилата битка на Уимбълдън – мачът между Джон Иснър и Никола Маю от първи кръг през 2010. Този мач се превърна не само в най-дългия някога на турнира в Лондон, но и най-дългият изобщо в историята. На него бяха счупени още три рекорда: за мач с най-много геймове, за най- много използвани топки в един мач и този за най-много асове в една среща. Двамата тенисисти играха три дни, а в крайна сметка Иснър спечели драмата.
1986 г.: Годината, през която започва използването на жълти топки на Уимбълдън. Преди това и те са били бели.
2007 г.: През въпросната година наградните фондове на победителите при мъжете и жените се изравняват. Въпрос, който днес отново е актуален – трябва или не трябва да бъде така.
15 000: Толкова е капацитетът на централния корт на Ол Инглънд Клъб.
757: Общият брой състезатели през 2015, като това число включва и квалификационните кръгове.
212: Рекорд, който Горан Иванишевич поставя на турнира през 2001 година. Той е за най-много асове за всички времена при мъжете, направени в едно участие.
80: Толкова пък са най-много направените асове за всички времена в едно участие при жените. Може би за много не е изненада – рекордът е на Серина Уилямс от миналата година.
165: Рекордът за асове при мъжете през 2015 година, направен от двуметровия хърватин Иво Карлович.
250: Толкова са на брой децата, използвани на Уимбълдън да подават топките.
350: Със сто души повече от децата, подаващи топките, е екипът на съдиите – тази бройка включва съдиите на стола и всички мъже и жени лайнсмени.
40 мили: Или по нашенски казано, приблизително 64 километра е използваната корда за наплитане на ракетите на играчите по време на турнира.
41: Бройката на използваните кортове за турнира през 2015-та. Това са всички 19 корта в комплекса Ол Инглънд Клъб (централният и още 18), както и 22-та корта, ползвани за тренировки на Аоргани Парк и Саутлендс Клидж
484,391: Близо около половин милион души са посетили най- стария турнир през 2015 за 13 дни.
£28.1 млн: Общата сума, която ще бъде раздадена на турнира през 2016 година.
£2 млн: По толкова ще получат тенисистът и тенисистката, спечелили турнира на сингъл тази година.
£1 млн: Наполовината на победителите ще получат вицешампионите при мъжете и жените, отново на сингъл и отново тази година.
£30 000: Поощрителната награда за отпадалите в първи кръг на турнира.
По материал на tenniskafe.com
TrafficNews.bg