По традиция Олимпийските игри не преминават без скандали, но остават и доста запомнящи моменти, някои комични, други исторически, а трети култови. Париж 2024 също не премина без това. Вижте най-големите скандали и най-запомнящите се моменти на игрите в Париж.
Скандалите
Откриването и парадът на различните
Откриването на Олимпийските игри беше за първи път по река Сена, а не по традиция на олимпийския стадион. Церемонията продължи 4 часа и беше грандиозна, но определено парадът на различните беше най-коментирането нещо на игрите и дори реално отне от чисто спортното на Олимпиадата в първите няколко дни. Големият въпрос е трябваше ли парадът да бъде въобще част от откриването на игрите. Имаше и много критики, че парадът имитира Тайната вечеря на Исус Христос. Фактът е, че има много мнения затова, а първите дни се говореше основно затова, а не за спортната страна на игрите.
Трансбоксьорките
Иман Халиф и Лин Ю Тин може би бяха най-известните спортисти на Олимпиадата, но не защо са спечелили олимпийските златни медали в бокса, а защото имаше сериозно съмнения, че всъщност са мъже. Двете не минаха теста за принадлежност към своя пол. МОК обаче ги допусна до участие. Оказа се, че двете са изключени от световния бокс именно заради това, но МОК допусна двете да участват и въпреки голямата разлика с другите нямаше компромис и очаквано те станаха и олимпийски шампиони, въпреки че имаше доста мнения защо въобще това се допуска. Потърпевша беше и българската боксьорка Светлана Станева, която бурно изрази недоволството от това, тя загуби от Лин Ю Тин.
Да ти отнемат медал, който си спечелил
Да, виждали сме и друг подобно нещо, но най-вече заради допинг. Сега обаче ситуацията е повече от странна и определено ще се развие още в следващите дни. Американката Джордан Чайлс, която спечели бронз в спортната гимнастика беше принудена да върне медала си, защото най-висшият спортен съд каза, че резултатът й е оценен неправилно, потвърди Международният олимпийски комитет в неделя. Чайлс и Американския олимпийски комитет очаквано не се съгласиха и сега обжалват решението, а от комитета дори изпратиха видеа, че Чайлс е оценена правилно.
Гоненето от Олимпийското село
Не малко спортисти бяха и изгонени от Олимпийското село, а те бяха гонени не от организаторите заради изцепки, а от олимпийските комитети заради нерегламентирано излизане от селото. Първият известен случай на бразилката Ана Виейра, която дори не беше допусната да участва на игрите и беше изключена от Бразилския олимпийски комитет, след като като заедно с плувеца а Габриел Сантос са напуснали селото без да уведомят никой. Сантос беше с последно предупреждение и участва на игрите, но Виейера нямаше този късмет и снимака на Айфеловата кула и коства участие на Олимпиадата. Малко по-късно стана известно и още едно гонене на една от красивиците на Олимпиадата Луана Алонсо от Парагвай, която също е плувкиня. Алонсо подобри националния рекорд на Парагвай на игрите, но след това обяви, че се отказва от плуването. Председателят на Парагвайския олимпийски комитет беше бясна и изгони Алонсо от селото, след като тя продължава да бъде в него, въпреки че вече не се състезава, а освен това стана ясно, че Алонсо е нощувала на няколко пъти и извън Олимпийското село. Германката Луна Булман пък беше изключена от отбора на 4х400 м., след като открито разкритикува решението Алиша Шмид да участва в смесената щафета вместо нея. Немския олимпийски комитет беше категоричен и изпрати Булман вкъщи и тя въобще не участва на игрите.
Условията в Олимпийското село
И докато някои спортисти бяха гонени от селото, то други не искаха и да стъпват повече в него. Доста спортисти се оплакаха от условията - храната, липсата на месо, леглата и най-важното липсата на климатици в стаята. Това принуди дори олимпийския шампион в плуването Томас Чекон да спи в парка на селото, заради лошите условия.
Мръсният маратон в Сена
Река Сена трябваше да бъде сред гордостите на организаторите на Олимпиадата, но въпреки, че вложиха големи пари в почистването на реката малко след откриването реката беше сериозно замърсена. Това наложи отлагане на състезание в десетобоя, но вкрайна сметка състезанието се проведе на следващия ден. След състезанието и в маратона имаше не малко случаи, в които плувци бяха приети в болница, а някои дори повръщаха, след като излязоха от реката. Това определено беше най-голямото безумие на организаторите, които бяха толкова сигурни в Сена, че просто не бяха предвидили алтернативно място за състезанията.
Най-запомнящите се моменти
Михайн Лопес - единственият с пет олимпийски титли от пет различни олимпиади
Определено един от спортните герои на Олимпиадата в Париж беше легендата в борбата Михайн Лопес, който стана първият спортист с 5 олимпийски титли от пет различни олимпиади. Той стартира невероятната си серия от Пекин 2008, следва Лондон 2012, Рио 2016, Токио 2020 и сега Париж 2024. Най-великият борец в историята обяви отказването си след спечелването на олимпийското злато в Париж, а именно като остави обувките си в средата на тепиха, както по традиция се прави в борбата.
Леон Маршан - новият любимец на Франция
Домакините от Франция бяха зарадвани с новото чудо на плуването - Леон Маршан, който спечели цели 4 златни олимпийски медала в плуването и беше обявен за новия Майкъл Фелпс. Маршан спечели и бронз, с което медалите му от Париж станаха 5. Леон тръгва по стъпките на своя баща Ксавие Маршан, който е също успешен плувец, но без медали от Олимпиада.
Да подобриш собствения си рекорд
Арман Дуплантис определено е легенда в овчарския скок и той не само, че за първи път стана олимпийски шампион в дисциплината си, но и подобри собствения си световен рекорд в овчарския скок.
Новак Джокович вече има всичко
Най-успешният тенисист за всички времена Новак Джокович прибави и последно му липсващ трофей, а именно златният олимпийски медал. Ноле беше над всички в тенис турнира и взе реванш от Карлос Алкарас, от който загуби Уимбълдън преди по-малко от месец. Така Ноле спечели златото в Париж и вече е печелил всичко в тениса.
Небрежният стрелец Юсуф Дикеч
Турският стрелец Юсуф Дикеч стана най-голямата сензация на игрите. Той спечели сребро в смесената стрелба на 10 м. въздушен пистолет. Дикеч изглеждаше като човек, който преди малко е станал, стреляше без оптични средства за разлика от много от своите конкуренти, а култово стана стойката му, след като той стреляше с ръка в джоба. Дикеч поиска и пипелник от организаторите, за да пуши, а интернет беше пълен с колажи и мемета с Дикеч. Освен това ръката в джоба и стрелбата му станаха вирусни и сред спортистите на Олимпиадата и влезе и във футбола, като след гол или спечелен медал спортистите имитираха именно Дикеч.
Кейти Ледецки
Плувкинята спечели своя 8 и 9 олимпийски златен медал в плуването и подгони Майкъл Фелпс. Ледецки има златни медали от четири поредни игри - Лондон 2012, Рио 2016, Токио 2020 и сега Париж 2024. Тя има още 5 медала в плуването от различни олимпиади, а освен двата златни тя спечели сребро и бронз в Париж.
Мъжкото ти достойнство да те спре за медал
Става въпрос за един от основните фаворити в овчарския скок на Олимпиадата в Париж - Антъни Амирати от Франция. Той не успя да преодолее квалификациите в овчарския скок заради мъжкото си достойнство. Амирати бутна лентата със своя полов орган при опита си на 5,70 м. и след като имаше само 5,60 м. това не му стигна за финал.
Гордото българско участие
Определено България ще запомни игрите в Париж, защото те бяха сред най-успешните за страната ни. България за първи път влезе в топ 30 в класирането по медали през новия век - 26-то място и за втори път след Токио 2020 имахме трима олимпийски шампиона. Общо 7 медала завоюваха българските спортисти и се наредиха втори на Балканите след Румъния.
Женският баскетбол реши битката за медалите
Олимпиадата беше решена с последното спортно събитие, а именно финалът в женския баскетбол. Един медал делеше Китай и САЩ преди финала в баскетбола. Китайците имаха с един медал повече, но американците бяха с повече сребърни и титла в женския баскетбол щеше да ги направи шампиони на Олимпиадата. Финалът между САЩ и домакините от Франция беше драматичен и завърши само с точка за американките, които спечелих за 8-ми пореден път олимпийската титла, а с това и станаха шампиони на игрите по медали, изпреварвайки Китай.
Да си участвал на 10 поредни Олимпиади
Грузинската състезателка по спортна стрелба Нино Салуквадзе записа в Париж участие в 10-а олимпиада, изравнявайки рекорда. Така грузинката изравни рекорда на канадския състезател по конен спорт Иън Милър, който за последно се състезава на игрите през 2012 г., когато бяха 10-ите му игри.