
Близо 50 милиона лева са дълговете на Ботев, гръмнаха всички медии в страната. Предрекоха се черни сценарии за фалит, взимане на базата и дори заличаването на отбора от футболната карта на България. Ситуацията в клуба обаче съвсем не е такава, или поне не засега…
Председателят на Сдружението на феновете, което държи 61 % от акциите в отбора адв. Апостол Апостолов все пак обясни надълго и нашироко какво точно се случва в клуба. 50-те милиона дългове за момента не са драма. 90 % от клубовете в България се финансират на същия принцип, а именно, чрез заеми отпускани от фирми на собствениците на клуба.
В Левски бе по същия начин, преди Тодор Батков да реши да емитира акции, които да изчистят задълженията към фирмите му.
Преди да се стигне до трансформирането на дълговете в акции, Ангел Палийски и Георги Несторов трябва да изяснят всичко и до последния детайл с представителите на ТЦ – ИМЕ. До скоро фирмите бяха собственост на Цветан Василев, но днес са в ръцете на други. След като те бяха взети от банкера, комуникацията между тях и ръководството на тима бе нулева.
От доскорошните благодетели на тима нямаше ни кост, ни вест, с което и саботираха неведнъж избора на ново ръководство на тима, тъй като те продължават да държат 39 % от акциите в Ботев.
Дори до приемем, че всичко между Ботев и ТЦ – ИМЕ мине гладко и последните се съгласят дългът да се емитира в акции, това ще значи, че клубът ще стана изцяло собственост на "Технологичен център - институт по микроелектроника ". Логичният въпрос е какво става след това с клуба?
Вариантите се няколко. Първият е ТЦ – ИМЕ да започне да управлява клуба и да намери източници на финансиране за издръжката му. Вторият е акциите да бъдат прехвърлени на друга заинтересована страна, готова да издържа клуба, а третият е да бъдат върнати на сдружението на феновете, което тогава ще придобият 100 % от акциите на „Ботев”.
Дългът на отбора към момента не е изискуем, тъй като става въпрос за финансиране от фирма акционер. Т.е. по никакъв начин не може да се наруши работата при „канарчетата”. В един момент обаче той може да стане изискуем. Това ще се случи, ако Сдружението представлявано от Ангел Палийски и Георги Нестеров не успеят да се разберат с представителите на бившата фирма на Цветан Василев.
В такъв случай клубът наистина ще тръгне към фалит, от което обаче може да пострада само лицензът на „канарчетата” и участието му в „А” група. Базата в Коматево, както и всеки един кубик изсипан на стадион „Христо Ботев” е 100 % общинска собственост и по никакъв начин не може да се изземе от кредитори.
Всичко около дълга на Ботев и неговото бъдеще обаче трябва да се реши много бързо. Тъй като след по-малко от 3 месеца започва новият сезон, а спортно-техническото ръководство и играчите с договор в клуба, искат да знаят бъдещето си
Стадионът… е болната тема на всички „жълто-черните” фенове, но преди той да дойде на дневен ред, трябва да се решат всички останали изброени проблеми.
TrafficNews.bg
Благовест Андонов
Още от категорията

Жалко! Няма да има български финал на Уимбълдън

Бившият президент на БФ Борба дава на съд Станка Златева
