Спечелването на златен олимпийски медал за повечето спортисти е връх в кариерата - често кулминация от години упорит труд, ангажираност, отдаденост, лишения и битка с огромна конкуренция. Залогът в Олимпийските игри обаче е повече от „просто” победа за лична слава и индивидуален връх – той е национална гордост.
Именно по тази причина националните олимпийски комисии и правителствените спортни министерства на различни държави често присъждат награди на атлетите, прославили родината.
Проучване на списание Forbes, използващо данни от националните олимпийски комитети или държавни спортни министерства в 206 държави и територии, разкри, че най-малко 33 от тях ще предлагат парични награди за медали.
Според авторитетното списание Хонг Конг оглавява списъка с умопомрачителните 768 000 долара премия за златен медал. Въпреки скромния си брой от две златни медала на общо 17 летни игри, Хонг Конг стимулира своите спортисти с близо $100 000 за четвърто място и почти $50 000 за пето до осмо място.
Следва Израел с $275 000 за злато, заедно със значителни изплащания за сребро ($192 000) и бронз ($137 000). Спортистите в отборните спортове ще споделят наградата, докато индивидуалните спортисти прибират цялата сума.
Интересно е, че България се нарежда на 10-то място сред държавите предлагащи най-големи премии за своите шампиони. Сумата, която ще приберат родните спортисти, ако се преборят за злато, е 139 000 долара (250 000 лева). България предлага месечни надбавки от над 1000 долара на златните медалисти до живот.
Прави впечатление, че третите в списъка с най-високи премии са сръбските спортисти, които ще получат по 218 000 долара за златен медал, заедно с обещание за национална пенсия, започваща от 40-годишна възраст. На сребърните и бронзовите медалисти също се обещават обезщетения при пенсиониране. За спортист като тенис легендата Новак Джокович например, който е на 37 години, още един медал в джоба му може ще означава финансова подсигуреност до пенсиониране (естествено без да взимаме предвид стотиците милиони, спечелени от наградни фондово и рекламни договори).
Подобно на Сърбите и Малайзия награждава своите спортисти с освен с 214 000 долара за златен медал и с доживотни месечни пенсии, вариращи от $400 до $1100 за всички медалисти.
Италия предлага $196 000 за злато, следвана от страни като Литва ($182 000), Молдова ($171 000) и Латвия ($155 000). Полша пък допълва своята златна награда от $82 000 с уникални награди, включително произведения на изкуството, диаманти, ваучери за почивка и апартаменти за топ спортисти.
В сравнение със спортистите от тези региони, наградата за злато на сила като САЩ е $37 500, което определено бледнее.
Скандинавските държави пък подхождат съвсем различно към финансовите стимули за своите шампиони. Норвегия, Исландия и Швеция се открояват с това, че не предлагат директни финансови стимули, но предоставят цялостна подкрепа преди игрите, за да увеличат шансовете на спортистите за успех.
Междувременно World Athletics, международната федерация по лека атлетика, обяви през април, че ще плати на носителите на златните олимпийски медали 50 000 долара.
За много спортисти, особено в непопулярни и не толкова добре платени спортове тези бонуси служат не само като награда, но и като значителна финансова подкрепа, която да им помогне да продължат своята спортна кариера.
Вижте и топ 15 на държавите предлагащи най-големи премии за златен олимпийски медал в Париж:
Още от категорията
Волейболната Марица се справи с Перун в Колодрума