Миналата вечер един от най-великите клубове в историята на футбола – Аякс, отново възкръсна след 20-годишна суша без финал в европейските турнири. Отборът, дал на света емблематични имена като покойния Йохан Кройф, Марко ван Бастен, Денис Бергкамп и много други, изненадващо за мнозина се класира за финала на Лига Европа, където ще мери сили с Манчестър Юн. Аякс съживи позабравената футболна романтика и доказа, че упехите все още са възможни и ако се залага предимно на играчи от школата. А всики знаем, че в амстердамския тим тя е една от най-добрите в света, ако не и най-добрата.

В България постоянно си говорим за школи и работа с подрастващите. Водещите ни отбори, включително Ботев и Локо, продължават да се тупат в гърдите и да ни убеждават как един ден ще потече от таланти и няма да се харчат пари за чужденци. Този ден обаче го чакаме от години, а той все не идва. А президентите продължават да наливат от пусто в празно и да купуват пришълци със съмнителни качества. Нека видят как го правят в Аякс и да вземат някакъв пример, колкото и да е трудно на фона на различните обективни и субективни обстоятелства в България и Холандия.

Цялата структура на Аякс от футболисти до ръководство е съставена основно от кадри на клуба. Всъщност този отбор винаги е разчитал на школата си и така е печелил най-големите си успехи. Едно от малкото изключения в момента е старши треньорът Петер Бос, който като футболист не е играл за „Синовете на боговете“. За последно холандският тим игра на финал в еротурнирите през 1996 г., когато загуби Шампионската лига от Ювентус, а предния сезон спечели надпреварата след успех срещу Милан.

Трудно е да се каже кои са звездите на Аякс, тъй като това е един здрав колектив от млади, не толкова известни футболисти. Може би най-познатото име е това на капитана Дейви Клаасен, който е обект на интерес от няколко големи европейски клуба. Той е основният плеймейкър на тима и е на 24 години. Армията на младите таланти се води от Бертранд Траоре и Каспер Долберг. Първият играе под наем от Челси и е едва на 21 години, като дебютира в професиналния футбол още на 15. Собственост е на Челси от 2014 г. Има способността на Кристиано Роналдо да се озовава в точното време на точното място.

Долберг е типична девятка и невероятен талант. Притежава нехарактерно за възрастта му спокойствие пред гола. Само на 19 години е, но вече има 21 гола във всички турнири за този сезон. Ливърпул, Арсенал и Манчестър Юн вече се облизват за него. Най-старият в тима е 30-годишният халф Ласе Шьоне. А средната възраст на четиримата ттулярни защитници е под 20 години – Кени Тете – 21, Яйро Ридевалд – 20, Давинсън Санчес – 20 и Матис де Лигт – 17, който обаче се провали в дебюта си за националния отбор точно срещу България в световната квалификация в София. Всъщност Де Лигт стана най-младият национал на лалетата в новата история. Камерунският вратар Андре Онана също е невръстен за този пост – на 21 години.

Да не забравяме, че клубът е обречен да печели трофеи с много млад състав. В последния европейски триумф – Шампионската лига през 1995 г. сред 11-те титуляри имаше 9 играчи под 24 години. А победния гол срещу Милан вкара тийнейджърът Парик Клуйверт. Познайте къде играе в момента 18-годишния му син Джъстин – естествено в Аякс.

За разлика от българските отбори и в частност – Ботев и Локо, клубните легенди на амстердамския тим са на изключителна почит и заемат ръководни постове в клуба. Франк де Бьор вече не е старши треньор, но Денис Бергкамп и Уинстън Богард са част от треньорския щаб. Припомняме, че Бергкамп изведе отбора до Купата на УЕФА през 1992 г. В четиричленния Борд на директорите има още две легенди – бившият голям вратар Едвин ван дер Саар, който е шеф на маркетинга, и техническия директор Марк Овермарс.