Българският ансамбъл постигна исторически успех, след като спечели титлата в многобоя на световното първенство по художествена гимнастика в Измир (Турция).

Възпитаничките на Ина Ананиева в състав Ренета Камберова, Михаела Маевска-Величкова, Цветелина Найденова, Цветелина Стоянова и Християна Тодорова, изиграха страхотно и двете си композиции. Българките събраха сбор от 34.449 точки, след като получиха за изключителните си изпълнения на пет чифта бухалки 17.133 точки и на три топки и две ленти 17.316 точки.

Така за пръв път от 18 години България има световна титла в многобоя при ансамблите. За последно българките спечелиха златото през 1996 година в Будапеща (Унгария). Това е общо 10-а абсолютна световна титла за България в историята при ансамблите.

В последните години българките завоюваха доста титли и медали от големи първенства и международни турнири, но златото в многобоя все им се изплъзваше. Тази година на европейското първенство в Баку България спечели титлата на финала на бухалки.

Българките бяха наградени от президента на ФИГ Бруно Гранди.

Утре грациите ще се борят за медалите във финалите на отделните уреди.

Големият фаворит олимпийският шампион Русия остана на четвърто място, след като гимнастичка гони бухалка извън терена и допуснаха неточности на ленти и топки, включително и възел на една от лентите.

На второ място е Италия с 34.282 точки, а на трето - защитаващия титлата си тим на Беларус с 34.133 точки.

Българките бяха след Испания след първата ротация, но испанките направиха груба грешка на ленти и топка -гимнастичка и уред извън терена и останаха едва 11-и.

Ансамбълът на Беларус допусна грешка на бухалки, но изпълни
чисто второто съчетание.

Сред съдиите в надпреварата днес беше и българката Даниела Велчева.

Световното първенство завършва утре с финалите на отделните уреди при ансамблите, който започват в 15.00 часа.