На 12 август ни напусна баскетболната легенда Атанас Голомеев. За мнозина Голомеев е определена като най-великият баскетболист за всички времена. Той е бил пример за подражание на мнозина от най-големите ни баскетболисти.
Именно той е първият българин, който е имал възможност да заиграе в НБА, но тогава времената са други и това не се случва.
Насо Голомеев започва кариерата си в Спартак София през 1962, а през 1965г. е най-добър реализатор на финалите за юноши в Силистра. Дебютът му в мъжкия баскетбол е именно през въпросната 1965г. когато е привлечен в ЦСКА - тогава отборът е под името ЦСКА Септемврийско знаме. Първата му шампионска титла е през 1967г.
В същата година става един от малкото български спортисти, които в разгара на комунизма заминава на запад. Отива в Канада, след като баща му заема дипломатическа длъжност. Там талантът на Голомеев е открит напълно за целия свят и съгледвачи от НБА го желаят много. В периода 1968-1969 играе за колежанския отбор МакГил Редмен записва 24 мача, вкарва средно по 37.5 точки на мач, а рекордът му в един двубой е 57 точки. Това няма как да не направи страхотно впечатление и офертите валят. Така Голомеев реално е можело да стане първият българин, който играе в НБА.
Времената обаче са други и Голомеев се страхува и за семейството си, защото при евентуално бягане в САЩ и договор с НБА семейството би било пострадало от режима.
Затова се завръща в България през 1969г. и заиграва за отбора Академик. Столичният тим е шампион от предния сезон. Със "студентите" Голомеев твори история и в периода от 1969 до 1974 тимът е пет пъти поред шампион на страната.
С националния отбор играе от 1969г. до 1977г. Националите са много силни и винаги са в топ 8 на Европейски първенства. Самият Голомеев казва, че съжалява, че не е спечелил поне бронз с България, защото националите са имали потенциал да влязат в полуфиналите. Едно пето, две шести и едно седмо място на Европейските първенства в момента изглеждат като сън за настоящото ни състояние на баскетбола - България се класира за първи път от 11 години на Европейско първенство през миналата година, когато отпаднахме в групите.
Голомеев пък става най-добър реализатор на шампионатите през 1973 и 1975 и е обявен за най-добър център и влиза в идеалната петица на шампионатите през 1971, 1973, 1975 и 1977 г.
Има трето място с националния отбор на турнира за световната купа в колумбийската столица Богота през 1974 г.
Премества се в Левски през 1974г. и там също е шампион 1979, 1979, 1981.
Оферти към него валят постоянно от западни клубове, но няма как да бъде пуснат. Най-настоятелни са Барселона, но до трансфер не се стига.
Прави трансфер в Турция и играе в периода 1981-1983 за Адана Демирспор.
Завършва кариерата си през сезон 1983-1984 в Левски.
Кариерата му завършва с 9 шампионски титли в България и 4 пъти печели турнира за Купата на България.
След края на кариерата си е треньор на Левски 1985-1986.
През 1987г. му е организиран бенефис в зала "Универсиада", в който уважение към Голомеев изказват и много големи звезди като Никос Галис и Дражен Петрович, които идват в София специално за бенефиса на големия български баскетболист.
През 1991 г. ФИБА го обяви 50-те най-добри баскетболисти в историята. Името Атанас Голомеев е там наред с тези на Владе Дивац, Дражен Петрович, Радивой Корач, Дино Раджа, Александър Белов, Сергей Белов, Арвидас Сабонис, Александър Волков, Никос Галис и други.
Голомеев в периода 1991-1993 е председател на Българската федерация по баскетбол и след това се оттегля от баскетбола.
През 2019-та година Атанас Голомеев получава страхотно признание. Той е приет в Баскетболната зала на славата, ставайки първият български баскетболист при мъжете с тази чест. Посмъртно в залата са приети и легендарните баскетболистки Ваня Войнова през 2007-ма година и пловдивчанката Пенка Стоянова през 2021-а година.
За съжаление на 12 август Голомеев напусна този свят в годината, в която за втори път българин ще играе в НБА - Александър Везенков подписа със Сакраменто Кингс и през октомври ще запише първи минути в Лигата на извънземните. Стотици изпратиха големият баскетболист на националния стадион "Васил Левски".