Пловдивските футболни отбори са спечелили общо 14 трофея в България до момента. Любопитен факт е, че те никога не са вдигали трофей в Пловдив.

Естествено най-много пъти трофеят е вдиган в София – 11, два пъти в Бургас и веднъж в Разград.

Първи трофей вдига Ботев, когато печели Държавното първенство по футбол през 1929г. Тогава първенството се определя от финална среща, която канарчетата играят срещу Левски и печелят с 1:0 на стадион Юнак в София, който се намира до стадион Васил Левски, който тогава въобще не е бил и планиран за строеж. Единственото попадение вкарва една от големите легенди на Ботев Никола Щерев – Старика, който е основоположник на школата на клуба. Наскоро базата на Ботев в Коматево беше прекръстена на негово име. 

Следващият трофей е през 1958г. и е спечелен от Спартак. Тимът печели Купата на Съветската армия, която тогава е със статут на национална купа. Пловдивчани печелят с 1:0 Миньор Перник с гол на Михаил Душев в 60-та минута, а финалът се играе на стадион "Васил Левски" в София.

Ботев печели през 1962г. Купата на Съветската армия, която тогава има статут на национална купа. Тимът побеждава с 3:0 във финала Дунав Русе след голове на Динко Дерменджиев в 33-та минута, Георги Харалампиев в 53-та минута и Георги Чакъров в 76-та минута. Финалът се играе на националния стадион "Васил Левски". 

През 1963г. Спартак става и шампион на България, след като изпреварва Ботев в единственият сезон, в който два пловдивски отбора се борят за трофея. “Гладиаторите” печелят с 5 точки преднина – 45 срещу 40 точки. Те получават трофея си в София на националния стадион. 

Четири години след шампионската титла на Спартак през 1967г. шампион на България става Ботев, който триумфира с трофея в един от най-лудите сезони в елита. Разликата е само една точка - 38 за Ботев и 37 за втория Славия. Както и гладиаторите "жълто-черните" също получават трофея си в София на националния стадион Васил Левски.

След дълга пауза без трофей през 1981г. Ботев печели Купата на Съветската армия, която тогава отново е със статут на национална купа и тимът играе в Купата на носители на купи. Пловдивчани побеждават с 1:0 във финала Пирин, а мачът отново е на националния стадион в София. 

Две години по-късно през 1983г. Локомотив печели Купата на Съветската армия, който обаче вече е статут на трети турнир и не дава право на участие в КНК, но пък дава място в Купата на УЕФА. Локо побеждава с 3:1 Чирпан след голове на Христо Сотиров във втората минута, Христо Бонев в 29-та минута и Едуард Ераносян в 88-та минута. Финалът, който отново е националния стадион остава в историята на българския футбол като единственият, в който отборите от Б група са на финал.

След нова сериозна пауза без трофеи за пловдивските отбори през 2004г. Локомотив става за първи път шампион в своята история. Тимът печели първенството с аванс от три точки пред втория Левски - 75 срещу 72 точки. Реално Локо става шампион в Пловдив, след като побеждава Славия с 3:2, но трофеят е връчен в последния мач за сезона на стадион "Българска армия" в София при равенството - 1:1 срещу ЦСКА. 

Само няколко месеца по-късно Локомотив играе във възстановения след много дълга пауза финал за Суперкупата на България. В него тимът среща Литекс на стадион Лазур в Бургас. Тимът побеждава с 1:0 след гол на Иван Пасков в самия край на редовното време. 

През 2017-та година Ботев вдига Купата на България след победа във финала над Лудогорец с 2:1. Мачът на националния стадион спира над 30-годишната пауза на клуба без трофей. Головете за победителите вкарват Омар Косоко в 43-та минута и Антонио Вутов в 52-та минута. 

Ботев вдига за първи път в историята си два трофея в една година през 2017-а. Тогава канарчетата играят финал отново с Лудогорец за Суперкупата на стадион "Лазур" в Бургас. Тодор Неделев вкарва директно от пряк свободен удар в 16-та минута, Лудогорец изравнява и се стига до дузпи, в които Ботев печели трофея с 5:4. 

През 2019-та година за първи и за момента единствен път финалът за Купата е изцяло пловдивски - Локомотив срещу Ботев на националния стадион в София. Локо печели историческия финал с 1:0 след гол с пета на Ален Ожболт в 73-та минута. 

Година по-късно Локомотив става първият пловдивски отбор, който печели Купата в два последователни сезона. Отборът печели трофея след като се справя с дузпи срещу ЦСКА, а редовното време завършва 0:0. Мачът отново е националния стадион "Васил Левски".

Последният за момента трофей спечелен от футболен отбор от Пловдив беше завоюван през 2020-а година от Локомотив във финала за Суперкупата. Тимът победи с 1:0 шампиона Лудогорец в Разград, а единственото попадение вкара Димитър Илиев в 89-та минута. 

Ботев

Държавно първенство - 1929 - София 

А група - 1967 - София 

Купа на Съветската армия – 1962 - София, 1981 - София 

Купа на България 2017 - София

Суперкупа - 2017 - Бургас

Локомотив

А група - 2004 - София

Купа на България - 2019 - София, 2020 - София

Купа на Съветската армия - 1983 - София

Суперкупа - 2004 - Бургас, 2020 - Разград

Спартак

А група - 1963 - София

Купа - 1958 - София

По градове: 

София - 11 пъти 

Бургас - 2 пъти

Разград - 1 път

По стадиони: 

Национален стадион "Васил Левски" в София - 9 пъти

Стадион Лазур в "Бургас" - 2 пъти 

Стадион "Юнак" в София - 1 път

Стадион "Българска армия" в София - 1 път

Стадион "Хювефарма арена в Разград" - 1 път