
Приключи трансферният прозорец за лято 2025-та година, а с него дойдоха и не малко рекорди. Този трансферен прозорец ще се запомни с нови два стомилионни трансфера, най-скъпият трансфер в историята на Висшата лига, както и необичайното за Ливърпул харчене.
Трансферът на Александър Исак от Нюкасъл в Ливърпул беше изключително драматичен и скандален. От Нюкасъл не искаха да пускат най-добрия си футболист на Анфийлд, а той направи бойкот и не тренираше с отбора. След много драми и нападки обаче най-скъпият трансфер за това лято стана факт. Ливърпул плати 144 млн. евро, с което пък счупи рекорда за най-скъп трансфер във Висшатал лига.
Исак стана и третият най-скъп футболист в историята, а пред него са само Килиан Мбапе 180 млн. евро и Неймар 222 млн. евро.
Ливърпул направи и още един стомилионен трансфер през това лято, закупувайки голямата звезда на Байер Леверкузен Флориан Вирц за 125 млн. Така Исак и Вирц станаха 18-ят и 19-ят стомилионни трансфери в историята на футбола.
Освен всичко друго мърсисайдци тотално окупираха топ 3 на трансферите през това лято, след като трети по трансфери е Уго Екетике, който беше взет от Айнтрахт Франкфурт за 95 млн. евро.
В топ на трансферите влизат още Виктор Осимен, който изненадващо реши да остане в Галатасарай и беше закупен за 75 млн. евро от Наполи, Луис Диас, който смени Ливърпул с Байерн Мюнхен за 70 млн. и Мартин Зубименди, който също срещу 70 млн. отиде в Арсенал след трансфер от Реал Сосиедад.
Англия през това лято похарчи огромни пари и мина всички големи първенства, като първенецът по харчене е Ливърпул, който хвърли над 500 млн. евро за нови попълнения, нещо невиждано за клуба, който не беше правил толкова много трансфери на един път от години. Тимът обаче не успя да си осигури последната голяма цел Марк Гехи от Кристъл Палас, който беше спрян в последния момент и върнат в отбора от Лондон.
Ливърпул се подсили още с Милош Керкез от Борнемут, Джереми Фримпонг от Байер Леверкузен и Джовани Леони от Парма. Отборът загуби двама от своите титуляри Трент Александър-Арнолд, който премина в Реал Мадрид и Луис Диас, който отиде в Байерн Мюнхен.
Намиращият се в ужасяваща форма Манчестър Юнайтед също не изневери на себе си и пръсна сериозна сума за трансфери, а цели три влязоха и в топ 10 на най-скъпите. Бежамин Шешко беше купен за 76.5 млн. евро от РБ Лайпциг, Байрън Мбемо дойде от Брентфорд за 75 млн. евро, а Матеус Кян беше закупен от Уулвс за 74.2 млн. евро. Юнайтед обаче започна ужасяващо сезона и има само една победа от началото на сезона, а за капак отпадна от Карабо Къп от четвъртодизионният Гримзби, а Куня и Мбемо се оказаха грешници, пропускайки дузпи.
Манчестър Сити изгради на половина нов отбор след трагичния изминал сезон. Тимът се раздели с Кевин де Бройне, който отиде в Наполи и Едерсон, който продължи кариерата си във Фенербахче, Илкай Гюндоган, който премина в Галатасарай и взе Джанлуиджи Донарума от ПСЖ, Тижани Райндерс от Милан, Раян Черки от Лион, Раян Нури от Уулвс и други.
Арсенал привлече един от най-желаните нападатели на това лято Виктор Гьокереш от Спортинг Лисабон, силен беше трансферът и на Мартин Субименди от Реал Сосиедад. Нони Мадуеке от Челси и Еберечи Езе от Кристъл Палас бяха другите добри трансфери на лондончани.
Челси отново пръсна доста пари за нови, а те са Жоао Педро от Брайтън, Джейми Гитенс от Борусия Дортмунд, Алехандро Гарначо от Манчестър Юнайтед, Лиъм Делап от Ипсуич и други.
Нюкасъл плати 85 млн. евро за заместник на Исак и взе Ник Уолтемедей от Щутгарт.
Астън Вила изгуби Маркъс Рашфорд, но се подсили с Джейдън Санчо.
Тотнъм се активизира и увеличи сериозно нападателната си мощ с Мохамед Кудус от Уест Хям, Шави Симонс от РБ Лайпциг и Рандал Коло Муани от ПСЖ. Отборът загуби големият си лидер Хю Мин Сон, който премина в американския Лос Анджелис ФК.
В Серия А разчитаха на доста ветерани през този сезон Лука Модрич отиде от Милан, след много години в Реал Мадрид, Кевин де Бройне също напусна след дълги години Манчестър Сити и премина в Наполи, Чиро Имобиле се завърна в Серия А след година в Бешикташ, а Едвин Джеко също се завърна от Турция, след като беше във Фенербахче и отиде във Фиорентина. Любопитно е, че общата възраст на четирима е почти 150 години.
Ювентус предпочете по-млади трансфери и привлече Жергова и Дейвид от Лил, както и Опенда от РБ Лайпциг.
Интер се подсили с Никола Залевски от Рома и Мануел Аканджи от Манчестър Сити. Тимът привлече и няколко млади таланти, като очаквано тимът не беше толкова деен на трансферния прозорец, защото запази всичките си големи звезди.
Милан, както споменахме, взе Лука Модрич, а тимът се подсили още с Первис Еступиан от Брайтън, Кристофър Нкунку от Челси, Самуеле Ричи от Торино, и други. Отборът загуби играча на миналия сезон Тижани Райдерс, който отиде в Манчестър Сити и Тео Ернандес, който продължи кариерата си в Ал Хилал.
Шампионът на Италия Наполи направи удар с привличането на Кевин де Бройне от Манчестър Сити, а клубът си осигури услугите още на Ноа Ланг от ПСЖ, Расмус Хойлунд от Манчестър Сити, а сред другите интересни трансфери бяха Лоренцо Лука от Удинезе и Ваня Милинкович-Савич от Торино. Отборът се раздели с Виктор Осимен, който беше продаден на Галатасарай, след като игра там и през миналия сезон, но под наем, както и Джакомо Распадори, който премина в Атлетико Мадрид.
Носителят на Шампионска лига ПСЖ направи изненадваща ротация на вратата и се раздели с титуляра си Джанлуиджи Донарума, който премина в Манчестър Сити. Тимът взе негов заместник от Лил в лицето на Лукас Шевалие, а Иля Забарни от Борнемут беше другият трансфер на французите.
Реал Мадрид отново взе голямо име без пари в лицето на Трент Александър Арнолд от Ливърпул, а футболистите с трансферни суми бяха Дийн Хюйсен от Борнемут, Алваро Карерас от Бенфика и Франко Мастантуонто от Ривърп Плейт.
Финансовите проблеми на Барселона си оказа влияние и тимът се подсили с едва двама нови - Маркъс Рашфорд от Манчестър Юнайтед и вратарят Джоан Гарсия от Еспаньол.
Атлетико Мадрид предпочете да пазарува от Италия и взе от Аталанта Матео Руджери и Джакомо Распадори от Наполи. Най-скъпият трансфер беше на Алекс Баена от Виляреал за 42 млн. евро. Тимът привлече и словакът Давид Ханцко от Фейенорд, който пък трябваше да претърпи сериозно унижение, след като беше изгонен от Ал Насър, въпреки че трансферът беше сигурен. Ханцко отиде на лагера на саудитците, но не му беше позволено дори да влезе в хотела и впоследствие той отиде в Атлетико. Голямата загуба беше Родриго де Пол, който отиде в Интер Маями.
Байерн Мюнхен най-накрая взе една от основните си трансфери цели Джонатан Та от Байер Леверкузен с опит да оправи защитата си, която създаде много проблеми през последните два сезона. В предни позиции бяха привлече Луис Диас от Ливърпул и Николас Джаксън от Челси. Напуснаха дългогодишни играчи като Томас Мюлер, който отиде във Ванкувър, Лерой Сане, продължи кариерата си в Галатасарай и Кинсли Коман, който ще играе в Ал Насър.
Борусия Дортмунд по традиция взе млад англичанин в лицето на брата на Джуд Белингам - Джоб, отборът беше подсилен и от Чуквуемека от Челси, Фабио Силва от Уулвс и Ян Коуто от Манчестър Сити. Една от звездите Джейми Гитенс беше продаден на Челси.
Топ 10 на най-скъпите трансфери през лято 2025:
1. Александър Исак от Нюкасъл в Ливърпул 144.5 млн. евро
2. Флориан Вирц от Байер Леверкузен в Ливърпул 125 млн. евро
3. Уго Екетике от Айнтрахт Франкфурт в Ливърпул 95 млн. евро
4. Ник Уолтемедей от Щутгарт в Нюкасъл 85 млн. евро
5. Бенжамин Шешко от РБ Лайпциг в Манчестър Юнайтед 76,5 млн. евро
6. Брайън Мбемо от Брентфорд в Манчестър Юнайтед 75 млн. евро
7. Виктор Осимен от Наполи в Галатасарай 75 млн. евро
8. Матеус Куня от Уулвърхямптън в Манчестър Юнайтед 74,2 млн. евро
9. Луис Диас от Ливърпул в Байерн Мюнхен 70 млн. евро
10. Мартин Зубименди от Реал Сосиедад в Арсенал 70 млн. евро
Заб. всичките цени на играчите са в евро
Още от категорията
Виж всички
Холанд вкара 5 при успех с 11:1 на Норвегия, всички фаворити взеха мачовете си в световните квалификации

Фенербахче обяви заместника на Моуриньо
