Кражбата на кола да се наказва със затвор от 1 до 10 години предвиждат промени в Наказателния кодекс (НК), одобрени днес от правителството.
С тях се изменят и серия разпоредби от Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), Закона за екстрадицията и Европейската заповед за арест, Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража, Закона за МВР, Закона за митниците, Закона за Военната полиция и Закона за ДАНС.
Правителството предлага в НК да се създаде нов квалифициран състав на кражба - когато предметът ѝ е моторно превозно средство. Промените предвиждат още приготовлението към кражба на автомобил да се наказва като самостоятелно престъпление.
В проекта е заложено да отпадне възможността за налагане на алтернативното наказание "глоба" в случаите на противозаконно проникване в чужда кола. "Това е мотивирано с високата степен на обществена опасност на тези престъпления, което се обуславя както от значителната стойност на отнетата движима вещ, така и от факта, че много често отнетото МПС се използва при извършването на други престъпления", посочват от пресслужбата на кабинета.
С измененията се предвижда още пряката и непряка облага, придобити чрез престъплението, да се отнемат в полза на държавата, ако не подлежат на връщане или възстановяване.
Промените в НК са част от пакет изменения, с които се транспонира евродиректива за установяване минимални правила за правото на достъп до адвокат в наказателното производство и в производството по изпълнение на Европейска заповед за арест, пише Дневник. Заради забавянето на въвеждането на разпоредбите ѝ във вътрешното право срещу България започна наказателна процедура.
Един от текстовете с най-силна обществена реакция при публичното обсъждане на законопроекта беше този, която предвижда, че уведомяването на избран от задържания близък за ареста му може да бъде забавено с 48 часа. Отлагането ще може да става, "когато е налице неотложна необходимост да се предотврати настъпването на тежки неблагоприятни последици за живота, свободата или физическата неприкосновеност на лице или за да се предотврати ситуация, при която наказателното производство би могло да бъде сериозно възпрепятствано", се казва в мотивите на проекта.
С промените отпада и действащото изчерпателно определяне на кръга от хора, които се уведомяват незабавно при задържането - семейството на арестанта, работодателя или МВР. Сега се предлага изборът да е на самия арестуван.