Опитите ни да се свържем със собственика на тютюневия склад – Георги Бранеков продължават да удрят на камък. Докато той бе изключително зает, с множество ангажименти през деня, изведнъж излезе в отпуска.
На стационарните телефони на офис сградата на „Густав Вайганд”, където е регистрирана фирмата „Одрин“ 8 ЕООД, вежлива секретарка няколко пъти ни казваше да се обадим по-късно. Причината е, че единствено Георги Бранеков има отношение към тютюневия склад, а той е цял ден по обекти.
При последното ни обаждане обаче секретарката заяви, че г-н Бранеков е излязъл в отпуска и той ще бъде на разположение едва след седмица. Служителката заяви, че не знае кой друг би могъл да ни даде гледната точка на фирмата, тъй като консорциума се състоял от 48 фирми с множество служители.
Припомняме, че „Одрин 8” ЕООД е фирмата собственик на стария тютюнев склад, който е заплашен от тотално разрушаване. Тя вероятно е създадена с цел да оперира точно с този обект , тъй като е кръстена на улицата зад автогара Юг , където се намира сградата. Собственик на капитала е „Пи Джи Груп“, а негов управител е Георги Бранеков. Изпълнителен директор на „Пи Джей трейд“ по време на покупката е Фабрицио Алемано. Фирмата е акционерно дружество, а повечето акционери са италианци. Предметът ѝ на дейност е „придобиване, управление, експлоатация и разпореждане с недвижими имоти, предприемачество, проучване, строителство на жилищни и индустриални постройки и др“. Фабрицио Алемано е бил и в съвета на директорите на "Пи Джей Трейд" до 2014 г., показва справка в Търговския регистър. В момента в съвета на директорите освен Бранеков, са и Александър Николич и Десислава Колева.
Бранеков управлява още десетина фирми , регистрирани в Пловдив, отново с италианско участие. Всички те са с адрес „Густав Вайганд“ 14. Кооперацията, в която е офисът , също е построена от една от фирмите от холдинга. На страницата на една от компаниите „Проджест груп“ до скоро е бил активен целият проект за застрояването на терена, но вчера линкът е бил деактивиран.
„Преди няколко години собствениците на склада са водили преговори с хотелската верига „Хилтън“, но в последствие световната верига се отказва от проекта, който трябва да представлява 17-етажен хотел. В момента строителното разрешение е за 10-етажен хотел.
Според запознати Бранеков е лицето, което официално представлява фирмите. Зад него обаче стои друг пловдивски бизнесмен, през който минават италианските капитали.
Днес Окръжна прокуратура се самосезира и разпореди проверка за събарянето на тютюневия склад.
Икономическа полиция ще проверява дали са извършени длъжностни престъпления, включително дали противозаконно е издадено разрешение за разрушаване на недвижима културна ценност. Може би по време на проверката освен законността на процедурата , ще бъде проследен и произхода на капиталите, влезли в България през въпросните дружества.
TNS.bg